ÄP fototoimetus • 12. august 1999 kell 22:00

Madal hind sunnib tootjaid ühinema

Ühisfirma aktsiatest saab Alcan 44%, Péchiney 29% ja Algroup 27%. Uue, esialgse nimega APA (Alcan-Péchiney-Algroup) firma osakaal maailma alumiiniumiturul tõuseb 15 protsendini ja käive 21,6 miljardi dollarini.

Firmade ühinemise saab teoks kahe avaliku aktsiate pakkumisega. Kõigepealt liidetakse omavahel Kanada ja ?veitsi firma ning seejärel ühendatakse need Prantsuse firmaga.

Ühisfirma esimeseks tegevdirektoriks saab Alcani juht Jacques Bougie, kelle kahe aasta pärast vahetab välja Péchiney tegevdirektor Jean-Pierre Rodier. Firma peakorter tuleb Kanadasse Montreali, sest Põhja-Ameerikas on tootmine odava energia tõttu kõige tasuvam.

Hiidfirma tekke põhjuseks on alumiiniumi madal maailmaturuhind, mis neljaaastase langemise järel pöördus möödunud kevadel taas tõusule. Ületootmine on alandanud firmade tulusid ligi poole võrra. Alumiiniumi peamised tarbijad on toiduaine-, ravimi-, kosmeetika-, auto- ja lennukitööstus.

APA turukapitalisatsioon on 19,5 miljardit dollarit ja tootmisvõimsus 3,2 miljonit tonni alumiiniumi aastas Alcoa 3,1 miljoni vastu.

Eile tegi maailma suurim alumiiniumifirma Alcoa üllatava vastulöögi, pakkudes maailma kolmanda alumiiniumitootja Reynolds Metalsi eest 5,6 miljardit dollarit. Analüütikud kahtlevad, kas Reynolds ettepaneku vastu võtab. Üks analüütik arvab, et Alcoa põhieesmärk on nurjata Alcani, Péchiney ja Algroupi ühinemine, tõmmates sellele USA ja Euroopa konkurentsiameti teravdatud tähelepanu.

Autor: ÄP

Hetkel kuum