Peep Sooman • 12. august 1999 kell 22:00

Ühispank müüb Baltmotorsi varad Viking Motorsile

Kevadel müüsid Opeleid maale toonud ASi Baltmotors omanikud Toomas Nirgi ja Allan Aru firma aktsiad OÜ-le Genos Group, mille omanikuks on Äripäeva andmetel Baltmotorsi suurim võlausaldaja Ühispank. Baltmotors on Ühispangale võlgu ligi 25 miljonit krooni.

Pärast omanikevahetust ASis Baltmotors juhatuse esimehe kohale asunud Raul Rannu ütles, et kuna Ühispanga ja Baltmotorsi omanikfirma OÜ Genos Groupi vahelised suhted on konfidentsiaalsed, ei soovi ta kommenteerida, kas Baltmotorsi võlg on pangale tasutud. Äriregistri andmetel on OÜ Genos Group riiulifirma, kus kannet omanike ja juhatuse muutumise kohta veel tehtud pole. Seega on Genos Group alles ostmisel või lähikuudel ostetud.

«Minu pärast võite seda riiulifirmaks nimetada, mina aga nimetan seda väga suure perspektiiviga ettevõtteks,» ütles Rannu. Tema sõnul pole Genos Groupil seost ei Ühispanga, Baltmotorsi endiste suuromanike Allan Aru ja Toomas Nirgi, Viking Motorsi ega tema endaga. Ta keeldus avalikustamast, kes on Baltmotorsi uued nõukogu liikmed, kes asusid ametisse firma omanikevahetusega. Rannu väitis, et läbirääkimised Viking Motorsi ja Baltmotorsi vahel jätkuvad ning lõplikku otsust on oodata kuu pärast.

ASi Viking Motors juhatuse esimees Üllar Taniberg sõnas, et vahepeal on olnud suvi, mistõttu läbirääkimistes arengut pole olnud. «See on selge, et Viking Motors hakkab Opeleid Eestis müüma, kuid pole kindel, kas see hakkab toimuma Baltmotorsi märgi all või mitte,» lisas Taniberg.

Baltmotorsi konkurendi, Opeleid tarniva ASi Ascar juhatuse esimees Tõnis Plaan sõnas, et Saksamaal Opeli tehasest kinnitati talle, et Opelite maaletoomise õigus on Viking Motorsile või tema tütarettevõttele juba antud. Ta tõdes, et Genos Group ei saa olla keegi muu peale Ühispanga, sest ilma panga nõusolekuta ei toimu Baltmotorsis tõenäoliselt midagi. «Muidugi, ega pank seda ise veel praegu omaks ei võta,» leidis Plaan.

«Baltmotorsit kui firmat pole mõtet osta, tõenäoliselt müüb või rendib pank Viking Motorsile Baltmotorsi maja,» lisas Plaan.

Automüügifirmades toimuvaga hästi kursis oleva isiku sõnul on selge, et riiulifirmale müümisel tahetakse puhtaks pesta Baltmotorsi ja Opeli nime, et suurt laenu ja kaubamärke ei seostataks. Samas pole mõtet Viking Motorsil hakata Opeleid müüma Baltmotorsi nime all, sest Viking Motorsi kaubamärk maksab praegu rohkem, leidis ta.

Eile ei õnnestunud Baltmotorsi võlgadega tegelevalt Ühispanga riskikapitali osakonna juhatajalt Guido Gritsenkolt kommentaari saada. Samas kinnitas ta juba mitu kuud tagasi, et Viking Motors on Baltmotorsi ostust huvitatud.

Baltmotors sai Ühispangast uue autokeskuse rajamiseks Tallinna Tammsaare tee pikenduse äärde 25 miljonit krooni laenu.

Ühispank on varem kinnitanud, et pank ei müü Baltmotorsi võlga uuele omanikule kaasa.

Hetkel kuum