Toomas Truuverk • 18. august 1999 kell 22:00

Maksuvabastus viib turu tõusule

Aktsiate hinnad Tallinna börsil püsisid eile keskpärase kauplemisaktiivsuse juures paigal. Eileõhtuste sündmuste valguses tasuks aga kõigil aktsiaomanikel ja muidu investeerimishuvilistel oma pilgud aktsiaturule naelutada, sest stardipauk tõusuks on antud.

Eilne koalitsiooninõukogu otsus kaotada tuleva aasta 1. jaanuarist ettevõtte tulumaks on kahtlemata suurima mõjuga sündmus pärast Telekomi aktsiamüüki ja selle võib kaalult täiesti vabalt paigutada möödunudsuvise pankade ühinemise ja välisomandisse mineku kõrvale.

Tulumaksuvabastuse mõju ilmneb mõlema olulise börsi suunava teguri, fundamentaalse ja emotsionaalse teguri, juures. On selge, et tulumaksu kaotamine jätab ettevõtetele rohkem raha oma tegevuse arendamiseks ja seega suurema kasumi teenimiseks. Puht matemaatiliselt toob tulumaksu kadumine alla aga aktsiate P/E suhted ja et dividendidelt endiselt tulumaksu maksta tuleb, see Tallinna börsil tegutsevaid investoreid vaevalt eriti kõigutab.

Vahest olulisemgi on psühholoogiline mõju ja sellega kaasnevad tagajärjed. Kahtlemata kerkib Eesti riik ja tema ettevõtluskeskkond selle otsusega kogu regioonis tähelepanu keskpunkti. Tähelepanu all olemine on aga üks eeldusi välisinvesteeringute, nii otseinvesteeringute kui ka börsi seisukohast olulisemate portfelliinvesteeringute, riiki tulemiseks.

Tulumaksuvabastuse üllatusefekti ja seega tema mõju aktsiaturule on mõnevõrra kahandanud pikk kemplemine vabastuse jõustumise või mittejõustumise ümber, mis ei vähenda aga karvavõrdki otsuse olulisust.

Hetkel kuum