Silva Männik • 1. september 1999 kell 22:00

Bergmann viinud kindlustusseltsid tühjaks

Kindlustusinspektsiooni direktor Ellen Ridaste ütles eile, et pärast ERA Panga pankroti väljakuulutamist eelmise aasta oktoobris hakkasid Polarise seltside varad pidevalt vähenema. «Reaalsed varad olid sügisel küll olemas, aga Bergmann on need paigutanud omatahtsi teistesse firmadesse ümber,» rääkis Ridaste. «Nüüd on pankrotihalduritel vaja need varad tagasi tuua.»

ERA Panga pankrotihaldur Jaak Annus tunnistas eile, et pankrotihaldurite andmetel on Polaris Vara juhtkond omatahtsi kindlustusseltsi vara müünud.

Teine ERA Panga pankrotihaldur Urmas Tross ütles, et ERA Pangal on Polaris Varale 20 miljoni kroonine nõue ning aktsionärina taotlesid nad eelmisel nädalal kindlustusseltsis erikontrolli läbiviimist. See jäi Trossi sõnul Andres Bergmanni puudumise tõttu ära.

Järgmine katse juhtkonna tegude ja varade olukorra kohta erikontrolli tegemiseks on 14. septembril, lausus Tross.

Polaris Elul oli enne ERA Panga pankrotti vara ja nõudeid kokku 35 miljoni krooni eest, mis sisaldasid kindlustusinspektsiooni andmetel lisaks hüpoteeklaenudele ja börsil mitte noteeritud aktsiatele ligi 9 miljoni krooni eest Tartus Jaama 42 ja 44 asuvat kinnisvara ja kortereid ning 4 miljoni krooni eest endise Volga restorani hoonet.

Polaris Vara oli teinud investeeringuid 50,3 miljoni krooni ulatuses, sh üks Tartu kaarhall ja korterid Narvas. «Need varad hakkasid vaikselt liikuma, aga ega nende eest raha ei saadud,» lausus Ridaste. «Need lihtsalt paigutati ümber oma ettevõtete vahel.»

Ridaste sõnul ei ole kindlustusjärelevalve seisukohalt informatsioonil varade saatuse kohta erilist tähtsust, sest kindlustusportfelliga ei olnud seal pärast ERA Panga pankrotti juba tükk aega midagi kaasa anda.

Ka Polaris Elu võetakse üle pankroti korras vaid sellepärast, et hiljem ei saaks ülevõtjale mingisuguseid nõudeid esitada, lisas ta.

Polaris Vara klientidest kaotavad tõenäoliselt oma maksed ja hüvitised Ridaste sõnul seal garantiikindlustuse lepingud sõlminud firmad. Neid lepinguid viie miljoni krooni eest Sampo Kindlustus üle ei võtnud.

Äripäevale on väidetud, et Bergmann viib ka praegu regulaarselt Polaris Elu kassast sularaha välja. Polaris Elu pearaamatupidaja Rommi Unt ütles eile, et ta ei saa vastata ühelegi küsimusele, mis puudutavad Polaris Elu sularahamakseid. «Ma ei või sellest rääkida,» oli Unt napisõnaline. «Ainus, kes meil ajakirjandusega suhtleb, on Andres Bergmann.»

Kuuldes väidet, et Bergmann käib Polaris Elu kassast sularahas laekuvaid kindlustuspreemiaid ära võtmas, hüüatas Unt: «Kas te tõesti usute, et siit saab võtta rahakotid selga ja minema marssida?»

Polaris Elu ja Polaris Vara ajutised pankrotihaldurid Maire Arm ja Anne Tammer keeldusid eile kindlustusseltside kohta kommentaare andmast.

3. septembril toimuvad Tartus eelistungid Polaris Vara ja Polaris Elu pankrotiasjas.

Hetkel kuum