Kaja Koovit • 2. september 1999 kell 22:00

SKT langus lööb juhtaktsiate hinna alla

Kui täna avaldatav teise kvartali majanduskasvu näitaja on kehvem oodatavast -3,5 protsendist, toob see kaasa järsu Hansapanga ja Eesti Telekomi aktsiahinna languse, prognoosivad analüütikud.

Turg ootab II kvartali majanduskasvu tulemust keskmiselt -3% kuni -3,5% tasemel.

Kui majanduskasvu number ei vasta investorite ootustele, asutakse aktsiaid müüma ning löögi alla satuvad eelkõige senised likviidsemad aktsiad nagu Hansapank ja Telekom, rääkis Optiva Panga analüütik Aari Stalde. Optiva Pank prognoosib II kvartali sisemajanduse kogutoodangu (SKT) näitajaks -5%.

Makromajanduslikele näitajatele on tundlikud eelkõige välisinvestorid, kelle negatiivsed ootused on Londoni börsil kaubeldavate Telekomi GDRide kaudu langetanud aktsiahindu ka Tallinnas.

Kui majanduslangus osutub prognoositust väiksemaks, avaldub selle positiivne mõju samuti eelkõige likviidsemates aktsiates, sest fundamentaalselt on nad tugevamad. Fundamentaalselt nõrgemad aktsiaid ei sõltu nii palju makronäitajate paranemisest, lisas Stalde.

Täna avaldatava SKT mõju aktsiahindadele on lühiajaline ning investoritel tasuks otsuseid tehes vaadata pigem tulevikku, ütles Äripäeva analüütik Toomas Truuverk.

Börsil saab määravaks see, mis hakkab juhtuma Eesti majanduses käesoleva aasta viimastel kuudel, lisas Truuverk.

Kui majanduslangus ei ole suurem kui 3,5%, siis on põhjateravik ületatud ning võib loota, et kolmandas kvartalis tuleb hüpe nulli lähedale, lausus Tõnu Vanajuur Cresco Väärtpaberite ASist.

Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk märkis, et prognoositust negatiivsema majanduskasvu ootuses on aktsiahinnad viimastel päevadel juba langenud. Kui tulemas on positiivne uudis, arvestatakse see juba varakult aktsiahindadesse sisse, nagu ka negatiivse uudise puhul, selgitas Reisenbuk. See võimalus teeb turu tänase käitumise prognoosimise märksa segasemaks, lisas ta.

Esimese kvartali tulemustele tuginedes hindas Ühispank Telekomi aktsia hinnaks pikemas perspektiivis 95--96 krooni. Aktsiaga kaubeldi siis turul 105 krooni tasemel.

«Otsest müügisoovitust ei andnud me juba siis, veel vähem on seda mõtet teha praegu, kui intressitasemed alanevad ja oodatakse majanduse stabiliseerumist ning kasvu järgmiseks aastaks,« ütles Ühispanga analüütik Sven Kunsing.

ABN Amro analüütik Raymond Beimers ütles uudisteagentuurile Reuters, et prognoosib Eesti teise kvartali majanduslanguseks 2% ning aasta lõpuks nullile lähenemist.

Kui SKT on tasemel -2%, annab see turule positiivse impulsi, ütles Reisenbuk.

Pärast esialgse esimese kvartali -5,8% SKT avaldamist juunis langes Hansapanga aktsia hind börsil ligi 6%.

Hetkel kuum