ÄP fototoimetus • 15. september 1999 kell 22:00

Soome riik kahandab osalust Soneras

Sonera on börsiväärtuselt riigi suuruselt teine firma. Praegune Sonera aktsiate müümise volitus on pärit aastast 1997 ja see lubab kahandada riigi osaluse Soneras 51 protsendile. Riigi käes on 77,8 protsenti Sonera aktsiatest.

Eile jõudis majanduspoliitika komitee otsusele, et riigi osaluse Soneras võiks alandada 34 protsendile. Sellekohane ettepanek esitatakse parlamendile 22. oktoobriks koos lisaeelarvega. Komitee asus seisukohale, et isegi kui riik ei saa parlamendilt lisamüügivolitusi juurde, kahandab ta igal juhul oma osaluse juba lubatud 51 protsendile. Sellisel juhul läheb müüki umbes 25protsendiline aktsiapakk. Kavandatud aktsiamüügi rahvusvaheliseks peakorraldajaks on valitud USA investeerimispank Goldman Sachs, Põhjamaades aitab teda Merita Corporate Finance.

Oma börsiväärtuselt -- 258,3 miljardit Eesti krooni -- jääb Sonera Helsingi börsil alla üksnes Nokiale. Eelmise aasta novembris pani riik müüki 22,2% Sonera aktsiatest, aktsiad märgiti mitmekordselt üle ja aktsia algne müügihind 7,57 eurot kerkis suveks 25,48 eurole, olles nüüdseks mõne euro võrra väiksem. Analüütikute sõnul on firma hinnatud palju kõrgemalt kui teised analoogsed ettevõtted, sest ta on pannud suurt rõhku mobiiltelefonside arendamisele ja muudele mobiilteenustele.

Sonera tahab saada maailma suurimaks operaatoriks WAP-teenuste pakkumisel, mis pakub klientidele mobiiltelefoniga internetiühendust. Sonera on loonud ka korraliku turvasüsteemi mobiiltelefonipangandusele.

Autor: ÄP

Hetkel kuum