Väinu Rozental • 20. september 1999 kell 22:00

Jõhvi linnapea premeeris end sadade tuhandete kroonidega

Rahandusministeeriumi aruande kohaselt said linnapea ja linnasekretär neil aastail kokku üle 350 000 krooni lisatasusid.

«Mina ei ole endale ühtki preemiat kirjutanud ega selleks korraldusi andnud,» rõhutas Aavo Keerme ja kutsus telefonile asja selgitama linnavalitsuse juristi Riho Sillari. Sillar ütles, et premeerimised on otsustanud linnavalitsus ehk kollegiaalne organ oma istungitel. «Käskkirjaga ei saa linnapea endale preemiat maksta,» seletas Sillar.

Eesti haldusjuhtimise instituudi Ida-Virumaa esinduse projektijuhi, valimisliidu Jõhvi esinaine Ene-Eha Urbala ütles, et seaduse järgi saab linnapeale preemia määrata vaid linnavolikogu. «Ilmselt olid preemiasummad nii suured, et linnapea kartis nendega isegi talle igati kuuleka volikogu ette tulla,» rääkis Urbala.

Tartu linnavalitsuse linnasekretäri Jüri Mölderi hinnangul pole endale preemia määramine eetiline. «Otseselt õigusaktide vastu eksitud ei ole,» ütles ta. «Samas on õiguses tunnustatud põhimõte, et tehinguid iseendaga teha ei tohiks.»

Ühe Jõhvi linnavalitsuse endise liikme sõnul pole küsimus niivõrd preemiasummades, kuivõrd demokraatias. «Jõhvi linnavolikogu ei kontrolli linnavalitsust, vaid vastupidi, linnapea ütleb ette, mida volikogu peab tegema,» iseloomustas ta.

Ene-Eha Urbala sõnul pole lisatasude maksmise dokumente antud korduvatest palvetest hoolimata isegi volikogu liikmetele. Aare Keerme kinnitusel on olemas reglement, kellele milliseid dokumente väljastatakse.

Rahandusministeeriumi 1996. aasta aruande kohaselt maksti Jõhvi linnapeale ja linnasekretärile kokku palka 228 968 krooni ning lisatasusid 200 630 krooni. Jõhvi linnapea põhipalk on 12 000 krooni kuus ning linnasekretäri põhipalk on 9000 krooni kuus.

1997. aastal maksti linnapeale ja linnasekretärile lisatasu 109 444 krooni. Lisatasusid on makstud täitmata kohtade arvel.

Tänavu on linnavolikogu sätestanud, et linnapeale võib maksta lisa kuni 30 protsenti aastapalgast.

Jõhvi linnarahva seas on avalik saladus, et linnapea Aavo Keerme alustas umbes kolm aastat tagasi Jõhvi aiandi lähedale suure eramu ehitamist.

Septembris esitas kaitsepolitsei süüdistuse Kohtla-Järve linnapeale Valeri Korbile ja linnasekretärile Ene Errole, kes 1996. ja 1997. aastal allkirjastasid linnavalitsuse korraldusi, mille kohaselt määrasid nad endale preemiaid 43 650 krooni ulatuses.

Ene-Eha Urbala kinnitusel on tehtud avaldus Jõhvi linnavalitsuses toimunud sarnaste tehingute uurimiseks kaitsepolitseile.

Hetkel kuum