«See mõte oli meil ammu, kuid TELE2 turuletulek forsseeris seda otsust,» ütles ASi Eesti Telefon Teleteenuste direktor Valdo Kalm eile. Seni kasseeris Eesti Telefon Interneti sissehelistamisteenust pakkuva Atlas Starteri paketi eest 79 krooni kuus.
Uue tootega ei kaasne liitumis- ega kuutasu. Samuti kaob alates oktoobrist Atlas Starteri kuutasu. Starteril on ligi 3000 klienti.
Praegu on Kalmu sõnul Eesti Telefonil umbes 10 000 sissehelistamisteenuse klienti. Ligi samapalju kliente on lühikese ajaga saanud OÜ Levicom Broadband TELE2 kaubamärgiga, mis hakkas kaks nädalat tagasi pakkuma esimesena Eestis tasuta internetiühendust.
Kalm ei soovinud prognoosida, kui palju võib Eesti Telefon uusi kliente saada. «Me ei ole ülioptimistlikud,» nentis ta. «Aga meil pole kartusi, et ei saa uute klientidega hakkama ja süsteem jookseb umbe.»
«Niiviisi peakski olema,» kommenteeris sidemonopoli sammu Levicom Broadbandi strateegia planeerimise direktor Peep Põldsamm. «Sellel sammul on tervendav mõju kogu sektorile ja see on tarbijale kasulik.»
Põldsammi sõnul hakkavad nüüd internetiteenuse pakkujad konkureerima mitte hinna, vaid teenuse kvaliteedi, klienditeeninduse kvaliteedi ja sisuteenustega.
Eesti ühe suurema andmesidefirma ASi Uninet juhatuse esimees Andres Bauman sõnas, et Uninetil pole plaanis hakata tasuta internetiteenust pakkuma. «Meil pole raha võtta kuskilt mujalt kui kliendi käest. Jätkame kliendisõbralikku hinnapoliitikat,» ütles Bauman. Tema sõnul pole pikemas perspektiivis võimalik tasuta kvaliteetset internetiteenust pakkuda. Eesti Telefoni internetiteenuse kvaliteet arvatavasti langeb, ütles ta.
Pärast Eesti Telefoni teadet tasuta Interneti pakkumise kohta teatas ootamatult ka MicroLink, et nemad pakkuvad tasuta Online Solo paketti alates aprillist.
ASi MicroLink turundusjuht Allan Sombri väitis, et seda kasutab ligi 1000 klienti. «Me ei ole sellele palju reklaami teinud,» seletas Sombri. «Samuti jätkame tasuliste pakettide pakkumist.»
Peep Põldsamm märkis, et konkurentsiametil tasuks uurida, mille arvel hakkab Eesti Telefon tasuta internetiteenust pakkuma. «Kui tegemist on ristsubsideerimisega ja nad võtavad seda kasumist, võib seda käsitleda valitseva positsiooni ärakasutamisena,» lausus ta.
«Asja uuritakse ja arvatavalt pöördutakse Eesti Telefoni poole selgituse saamiseks,» ütles konkurentsiameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Aime Võsu eile. «Ristsubsideerimine ei ole lubatud. Ei või ühe teenuse hinda katta teise arvel.»
Eesti Telefoni I poolaasta netokäive oli 1,170 mld ja puhaskasum 143,5 mln krooni, millest viiendik tuli andmesideteenustest.