ÄP fototoimetus • 29. september 1999 kell 22:00

Börs tõmbas veidi hinge

«Oli oodata, et peale mitmepäevast langust püütakse teha vastukorrektsiooni,» ütles Cresco Väärtpaberite maakler Tõnu Vanajuur.

Vanajuure sõnul on turul lühiajaline raha, mis hüppab kiiresti sisse ja välja. «Püüti põhja tabada ja odavalt kätte saada. See, mis osteti, see ka müüdi,» sõnas Vanajuur.

Äripäeva analüütiku Toomas Truuverki sõnul on positiivne märk, et seniste suuremahuliste tuhandetest aktsiatest koosnevate tehingute asemel olid eile turul väikesed tegijad. See näitab, et väikeinvestorid on hakanud turul toimuva vastu huvi tundma. Trendi muutumist kerge tõus Vanajuure sõnul ei tähenda, kauplemine jääb närviliseks. «Homne päev tuleb üksteise passimine samadel hinnatasemetel,» lisas ta.

Truuverki hinnangul ei ole samuti liigseks optimismiks veel põhjust. «Öelda, et aktsiahinnad hakkavad nüüd tõusma, oleks ilmselgelt ennatlik,» märkis Truuverk.

Praegustelt tasemetelt Vanajuur tugevat müügisurvet enam ei prognoosinud. Langus võib olla tehniline, näiteks optsiooni alusvara müügist, rääkis ta.

Vanajuure sõnul on kohalikud investorid jäetud aktsiaturule üksi suunda otsima. Siin aga ei ole valikut, kuhu investeerida ja nad otsivad võimalusi välisturgudelt, segitas maakler. «Mida lähemale aastalõpp tuleb, seda enam minnakse rahaturuinstrumentidesse.»

Suprema analüütik Veikko Maripuu lausus, et Eesti turul ei ole raha, mis suudaks langussurvele tugevalt vastu hakata ja aktsiahinnad lõplikult tõususuunda keerata. Kohalik raha on spekulatiivne ja väga lühiajaline, mistõttu turg jääb kõikuvaks veel mõneks ajaks, lisas ta. Unistused sellest, et Talse on aastavahetuseks 130--140 punkti tasemel, ilmselt ei täitu, lausus Maripuu.

Maripuu pidas võimalikuks, et välismaised investorid teevad investeeringuid Eesti turule juba enne aastavahetust.

Maripuu lisas, et tõenäoliselt ei parane olukord ka veel jaanuaris, sest aastavahetus on alles olnud ja jaanuar on teadagi suusakuu. Paranemist võiks oodata veebruarist, lausus ta.

Pöördepunkt turul tuleb veel sellel sügisel, ütles Toomas Truuverk. Truuverk lisas, et tõenäoliselt jääb sellesügisene aktsiate hinnatase nii mitmekski aastaks madalaimaks tasemeks.

Eile kaubeldi börsil kõige rohkem Hansapanga aktsiaga, mille tehingute kogukäive oli 6,6 mln krooni. Börsil ja vabaturul kaubeldud aktsiate turukapitalisatsioon oli 22,1 mld krooni.

Vt. ka Eilsed suuremad tõusjad börsil

Autor: ÄP

Hetkel kuum