Kaja Koovit • 18. oktoober 1999 kell 22:00

Wall Street langetab aktsiate hindu

Põhinimekirja aktsiatest tegi eile suurima, ligi kaheksaprotsendilise languse Optiva Panga aktsia. Eesti Telekomi aktsia odavnes ligi 4%, Ühispanga aktsia 4,1% ja Hansapanga aktsia 1,6%. Pangandussektori, eriti Hansapanga aktsia lühiajalist hinnalangust prognoosisid analüütikud septembri majandustulemustele tuginedes juba reedel, enne New Yorgi börsi 2,6% langust.

Aktsiahinnad välisbörsidel tegid suurema languse läbi reedel, kuid Tallinna börs ei jõudnud varajase sulgemisaja tõttu sellele reageerida. Majandusleht Financial Times kirjutas eile, et alanud nädal tuleb maailma finantsturgudel tormiline ja silmitsi tuleb seista suurte kõikumistega. Eelmisel nädalal tegi Dow Jones dekaadi suurima kukkumise, kaotades ligi 6 protsenti. Euroopa turud usuvad, et intressitasemete tõstmine paneb aktsiahinnad löögi alla, kirjutas Financial Times ja märkis, et Euroopa keskpangad on isegi altimad intressitasemeid tõstma kui USA Fed. «Mida rohkem aktsiahinnad langevad, seda vähetõenäolisem on, et Fed novembri keskel intressitaset tõstab,» lausus Financial Timesile Lehman Brothersi ökonomist Stephen Slifer.

«Meist endist ei sõltu eriti midagi. Kui USA langeb, on meilgi languspotentsiaali küllaga,» lausus Suprema analüütik Veikko Maripuu börsilangust ja edaspidiseid arenguid kommenteerides.

Maripuu sõnul reageerib kohalik turg rohkem negatiivsetele uudistele, mistõttu on oodata, et aktsiahindade jätkuvale langusele maailmaturgudel järgneb ka Tallinn. Seevastu juhul kui USAs langus peatub või hinnad isegi tõusevad, ei pruugi selle mõju Tallinnas tunda, rääkis Maripuu.

«Kuni aasta lõpuni siin turul midagi ilusat näha ei saa,» ütles Optiva Varahalduse fondihaldur Alo Kullamaa. Arvata võib, et ka ostjad oskavad enda tegevust ajastada ja milleks osta aktsiaid kallimalt, kui saab ka odavamalt, rääkis Kullamaa.

Ma usun, et kui meie turul põhi saavutatakse ja langustrend murdub, langeb see kokku Wall Streeti stabiliseerumisega, lausus Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Reisenbuk lisas, et on lootusetu hakata USA turu käänakuid ette aimama ning oma investeeringuid tuleks hoida. «Praegu ei ole küll õige aeg müüa,» kinnitas Reisenbuk. «Risk kaotada on suurem. Kui müüa odavad aktsiad, tuleb need kallimalt tagasi osta.»

Juba kuu aega tagasi hoiatas USA tunnustatud ökonomist Edward Yardeni, et Ühendriikide aktsiakurssides on 40% õhku ning pikema perioodi kasumiootused on täiesti ebareaalsed. Deutsche Banc Alex. Browni peaökonomist Yardeni kasutab turuolukorra analüüsimiseks lihtsat keskpanga hindamismudelit ehk nn FSVMi. Juulikuu alguses näitas FSVM, et S&P 500 indeks oli ligi 50% üle hinnatud. Eelmine rekord, 34% ülehinnatus oli 1987. aasta septembris, mille järel toimus kursside vabalangus. Täna 12 aastat tagasi algas viimane börsikrahh Ameerikas. Septembri keskpaigas andis FSVM ülehinnatuse tasemeks 41%. Toona 10 800 punkti tasemel püsinud Dow Jonesi indeksi tegelikuks väärtuseks hindas Yardeni 8000 punkti ja soovitas valmistuda suureks börsikrahhiks.

Reisenbuki sõnul ei ole Ameerikas kogu turg üle hinnatud, pigem on see interneti ja kõrgtehnoloogia ettevõtete probleem, kuhu suundub põhiosa turul liikuvast rahast. See on ebanormaalne olukord, mille tervendamiseks on kaks teed: kas langevad kõikide aktsiate hinnad või stabiliseeruvad kõrgtehnoloogia ettevõtete hinnad ja teised aktsiaid tulevad üles, rääkis Reisenbuk. Turu tervendamise tee on valuline, kuid kaugemas perspektiivis tuleb see kasuks, lausus Reisenbuk.

Ameerika juhtivate investeerimispankade analüütikud on juba mõnda aega soovitanud raha kallitest aktsiatest välja võtta ja investeerida teistesse ettevõtetesse ning arenevatele turgudele.

Vt. ka Aktsiahindade muutus maailma börsidel

Hetkel kuum