Kadi Heinsalu • 19 oktoober 1999

Diveci paberite teekond kohtuni

Politsei viis suvel Divecist kaasa neli arvutit, 38 kasti ettevõtte raamatupidamise pabereid ja veel kümneid kaste firmade (asutamis)dokumentidega, kokku mitu tonni paberit. Tagasi on Diveci juhi Erik Vallaste sõnul antud dokumente poole kasti jagu.

Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd ütleb, et tal on hirm, et seda kriminaalmaterjali ei jõua uurijad ära menetleda, mis Divecist saadud dokumentidest tulla võib.

«Maksude kiiremaks kättesaamiseks vormistame võimalikult palju nõudeid haldusmenetluse korras, ettekirjutustena. Ehkki allkirja võltsimise tuvastamine on võimalik kriminaalmenetluses,» räägib ta.

Sõerd hindab tema juhitava asutuse ühes hästi valvatud ruumis hoitavaid kaste Divecist saadud dokumentidega äärmiselt oluliseks. «Seni kuni dokumentide fabritseerimine, rahatute tehingute tegemine rahalisteks, allkirjade ja pitsatite võltsimine on karistamatu, on võitlus maksupettustega mõttetu,» märgib ta.

Maksuamet on Divecist võetu läbitöötamiseks loonud umbes 30-liikmelise töögrupi ja välja töötanud selleks eraldi erakorraliste revisjonide läbiviimise korra.

Kunagi varem pole midagi taolist tehtud. Tallinna on komandeeritud neli maksuameti parimat revidenti Läänemaalt, Pärnust, Lääne-Virumaalt ja Tartust. Nad elavad Tallinnas ühes hotellis ja Sõerdi sõnul kestab nende komandeering veel mõnda aega. Osa materjali saadetakse revidentidele maakondadesse, kus need läbi töötatakse ja Tallinna tagasi saadetakse.

Töögrupp allub maksuameti järelevalve osakonna juhatajale Enriko Aavale. Ta arvab, et praeguseks on maksuametnikud läbi töötanud 15% Divecist võetud materjalist. Senine töö on andnud aluse algatada neli kriminaalasja ja 22 maksurevisjoni. Üks kriminaalasi on seotud ASi Eriõli fiktiivse juhatuse vahetusega, üks paljude dokumentide võltsimisega, üks ümbrikupalkadega Diveci firmas ja üks on võltsitud arvete juhtum.

«Loodame, et jõuludeks on esimesed ettekirjutused tehtud, kevadeks kogu materjal meie poolt läbi vaadatud ja edasi antud kas politseile kriminaalasja algatamiseks või tehtud ettekirjutus või dokumendid tagasi antud, kui kõik on korrektne,» määratleb Aav.

Politseis on Diveciga hõivatud maksupettuste grupi kaudu viis inimest, majanduspolitseist kolm inimest. Tallinna majanduspolitsei komissar Marek Helinurm arvab, et politseis võtab nende asjade menetlemine mitu aastat, enne kui kriminaalasjad kohtusse jõuavad.

«Niipalju tagaotsitavaid tuleb, igasuguseid tankiste, kel pole elukohta,» põhjendab Helinurm. «Mõni juhtum juba on, et ei leia üles, näiteks Eriõli puhul -- otsime ühte tankisti taga, kes sinna omanikuks oli pandud,» räägib politseikomissar.

Divecist võetud materjalidega seotuna on algatatud neliteist kriminaalasja. Uusi kriminaalasju viimastel nädalatel algatatud ei ole ja ka maksuametist ei ole tulnud selleks ettepanekuid. «Aga nagu ma eelmisel nädalal kuulsin, nad pole veel offshore'ini jõudnudki, praegu kirjutavad nad ainult Eesti firmasid üles,» märgib Helinurm.

«Seda on praegu raske öelda, kui suure kala me kinni püüdsime,» jätkab ta. «Aga kindlasti on seal ka poliitikuid ja riigitegelasi. Kindlasti on.»

Diveci kaubamärgi all tegutseva konsultatsioonifirma juht Erik Vallaste üritab samal ajal tööd teha, olles asutanud samadesse ruumidesse Divec EAT OÜ asemel uue osaühingu, Deepak Grupp OÜ, sest eelmise firma raamatupidamise viis politsei kaasa.

Vallastel on raske leppida jõhkra sissetungimisega tema firmasse. «Minu vanaema ütles, et isegi küüditamise ajal ei käitutud nii,» ütleb Vallaste. Neli-viis välisfirmat on loobunud Diveci teenustest. «Ma ei ütle veel kahjutasu, mida tahaksime maksuametilt ja politseilt välja nõuda, kuid see ulatub miljonitesse kroonidesse,» lisab Vallaste.

Vallaste on palganud advokaadiks Monika Mägi ja esitanud kohtusse kaebuse nii politsei kui ka maksuameti peale. Kohus arutab seda kaebust alles jaanuaris, lisab ta kibestunult.

Diveci ruumides ringi käies näitab Vallaste peaarvutit varjanud klaasust, mille kellegi võimas jalahoop on korralikult mõraseks löönud. «See oli Marek Helinurm, tema virutas, et peaarvutile ligi pääseda, sest uks oli lukus,» osutab Vallaste.

Kui sellest hiljem maksuametis juttu teha, ütleb Enriko Aav, et Helinurm lõi selleks, et peaarvutile kiirelt ligi pääseda, sest Diveci omad kustutasid hoolega arvutist andmeid.

Vallaste ei usu, et politseis ja maksuametis toimuv uurimine talle karistuse võiks tuua. «See on sama, mis kirve poest ostmine. Ma müün kümneid kirveid ja kui ühega neist inimene maha lüüakse, ei panda ju mind kinni,» võrdleb Vallaste.

Vt. ka Erakorralise revisjoni läbiviimise kord

Hetkel kuum