Tiit Elner • 20. oktoober 1999 kell 22:00

Mugav äriregister asub 80 kilomeetri kaugusel

Tegemist ei ole äriregistriga Eestis, vaid Soomes. Kogu selle info saab Soome ärimees tasuta oma riigi patendi- ja registrivalitsuse peetavast äriregistrist. Interneti koduleheküljel on väljas põhjalikud selgitused ettevõtlusvormide erisustest, registreerimiseks vajalike dokumentide loetelu ja kõigi dokumentide põhjad vormis «täida lüngad».

Kulud ettevõtte registreerimisel on siin- ja sealpool Soome lahte samas suurusjärgus. Kui riigikogu tõstab peatselt riigilõive, on ettevõtte asutamise otsesed kulud Tallinnas koguni suuremad kui Helsingis.

Eestis läheb vahendajaid kasutamata 40 000kroonise osakapitaliga ja kahe osanikuga osaühingu asutamine maksma umbes 3500 krooni (riigilõiv, notaritasu, ajalehekuulutuse tasu), sarnase ettevõtte asutamine Soomes umbes 3950 krooni, sellele lisandub tasu kohustuslikult palgatavale audiitorile. Asutajate ja juhtide allkirjade notariaalset tõestamist Skandinaavia õigussüsteemi kuuluvas Soomes ei nõuta.

Pärast kolme-nelja minutit ooterezhiimil saan koduleheküljel toodud numbril ühenduse Soome äriregistri juristi Olli Ventoga. Koos ühe kolleegiga on tema ülesanne päevast päeva vastata äriregistriga seotud juriidilistele küsimustele. Pärin, kas minul kui välismaalasel on vaja mingit eriluba, et asutada Soomes koos sealse tuttavaga aktsiaselts (yksityinen osakeyhtiö, vormilt sarnane Eesti osaühinguga) ja saada selle juhatuse liikmeks. Vento selgitab mulle, et vähemalt pooled asutajaist, samuti juhatuse liikmetest peavad pärinema Euroopa majandusruumi riikidest. Eestit veel nende hulka ei arvata. Kui üks asutaja olen mina ja teine minu Soome äripartner, siis seda muret ei kerki. Kui tahaksin üksi Soomes firma asutada, vajaksin selleks kaubandus- ja tööstusministeeriumi luba. Vento räägib, et ka sel puhul oleks võimalik lihtsam ja juriidiliselt korrektne lahendus -- omandaksin aktsiad pärast asutamist.

Täiendavalt soovitab ta selle kohta lugeda ingliskeelselt võrguleheküljelt www.investinfinland.fi.

Minu soovitava kaheliikmelise juhatuse kohta ütleb Vento, et sel juhul peab olema ka vähemalt üks asendusliige. Selleks sobib näiteks soomlasest kompanjoni abikaasa. Asutamisdokumendid võin esitada igasse linna- või vallavalitsusse, kes need ise registrile edastavad.

Vento sõnul kantakse ettevõte registrisse nelja nädala jooksul dokumentide esitamisest. 1500margast riigilõivu saab peale panga maksta ka registris kohapeal. Kui dokumentides on vigu, teatab register nende parandamise vajadusest posti teel. Lihtsalt parandatavate vigade puhul tavaliselt lihtsalt helistatakse inimesele, räägib Vento.

Hetkel kuum