Tõnis Oja • 25. oktoober 1999 kell 22:00

Dollari kursitõus arvatavasti ajutine

Sel nädalal avaldatakse valuutaturgudele olulised makromajanduslikud näitajad alles neljapäeval (USA sisemajanduse kogutoodang ja tööjõu maksumus), mistõttu turud kontsentreerusid peamiselt tehnilise analüüsi näitajatele ja finantstegelaste retoorikale.

Uus nädal algas USA rahandusministri Lawrence Summersi sõnavõtuga, kes teatas Pekingist, et Ühendriigid jätkavad tugeva dollari poliitikat. Ministri väljaütlemine kukutas euro kursi 1,0635 dollarini, mis on ühisraha madalaim kurss alates 12. oktoobrist. Sõnavõtu mõju oli siiski ainult lühiajaline, sest ta ei öelnud midagi uut.

Vastukäik euro toetuseks tuli Euroopa keskpanga peaökonomistilt Otmar Issingult, kes Londonis toimuval konverentsil teatas, et hindade stabiilsus on ohustatud tõususuunas ning keskpank ei kavatse enne poliitika muutmist ära oodata suuri makromajanduslikke nihkeid. Analüütikud tõlgendasid peaökonomisti sõnu vihjena, et rahapakkumine eurotsoonis on kasvanud liiga palju. Rahaliidu piires on erasektori krediteerimine kasvanud viimasel ajal 10 protsenti. Issingu kommentaarid viitavad võimalusele, et Euroopa keskpank tõstab keskset intressimäära juba järgmisel nõukogu istungil, mis omakorda toetab ühisraha kurssi.

Hetkel kuum