10. november 1999 kell 22:00

Arhitekt ehitab arvutis

Nii arhitekti kui sisearhitekti koostööd kliendiga hõlbustab projekteerimisprogramm ArchiCAD. Programmi eelis teiste omataoliste ees on eestikeelse variandi olemasolu.

ArchiCAD-programmi kodumaa on Ungari. Eestis tegeleb programmi levitamisega 3D Ekspert OÜ, kes on ka eestikeelse variandi väljatöötaja.

3D Ekspert OÜ direktor Janek Siidra nimetab selle programmi tutvustamist kliendile Ahhaa-efektiks just programmi kasutamise lihtsuse tõttu. Programm võimaldab luua olemasolevast või väljamõeldud majast või maa-alast kolmemõõtmelise mudeli. Majja on programmi abil võimalik paigutada mööbel, aga ka inimesed ja autod. Programm võimaldab majas ringi «jalutada».

Tööprotsessi kliendiga kirjeldab Janek Siidra järgmiselt: «Istutakse koos kliendiga arvuti taha ning võetakse ette arvutisse viidud soovitava maja kolmemõõtmeline mudel. Visualiseerija võib olla tellija ise või ka arhitektuuribüroo, kes seda programmi kasutab. Koos valitakse materjale, värve, tehakse mööbli paigutus, pannakse paika lampide asukohad jne. Selline töö meenutab arvutimängu.»

Visualiseerija tunnitasu on 300 krooni. Korterisuuruse pinna visualiseerimise ja sisustamise tasu algab 3000 kroonist. Eramaja visualiseerimine ja sisustamine maksab umbes 15 000. Kõige mahukam töö on firmale sisse toonud 50 000 krooni. Üks suuremaid visualiseerimisprojekte, millega hetkel tegeletakse, on Estonia teatrimaja mudel.

Vaatamata ArchiCADi kõrgele hinnale kasutavad mitmed projekteerijad legaalselt ArchiCADi.Eraldi on saadaval tudengivariant, mis võimaldab töötada 1000 tundi ja maksab 5000 krooni. Täiesti tasuta on demoversioon, mis on mõeldud programmi selgeks õppimiseks. Demoversiooni saab tellida interneti aadressil WWW.3dekspert.ee.

Programmi õpetatakse viies Eesti kõrgkoolis. Janek Siidra õpetab Tallinna Kõrgemas Tehnikakoolis, mis on nimetatud programmi autoriseeritud koolituskeskuseks Eestis.

- Koostöös arhitekt Meelis Pressiga töötame välja mitu võimalikku varianti. Variantide väljatöötamine läheb kiiresti ja on ülevaatlikum kui joonis, eriti inimesele, kes ei ole asjatundja.

Kuna firma omanikud on Austrias, siis on mugav neile visuaalselt kasiino sisekujunduse vaated saata. Oleme sellise töötamisviisiga igati rahul.

Vt. ka tabelit:ArchiCAD-programmide hinnad

Autor: Anu Tarvis

Hetkel kuum