22. november 1999 kell 22:00

Ärieetika A ja B, hakka juhtidele pähe!

Finaali on jõudnud paljud pankrotiasjad, väga suur osa neist kuritahtliku lõpuga. Teisiti ei saa nimetada Eriõli endiste juhtide poolt tankisti seadmist oma uppuva firma etteotsa ja Leonid Apananski ning Andres Bergmanni pankrotivara kantimist enda või oma sõpradega seotud maksuvabadesse firmadesse.

Äripäeva arvates on käes aeg, mil avalik arvamus on pöördunud selgelt pankrotimeistrite vastu.

Järgmisel etapil tuleb loobuda apananskite ja bergmannide kutsumisest oma uute panga-, kauba- ja teenindusmajade avamisele ning muudele pildistamisprotseduuridele.

Kui sa oled mõelnud välja ja rakendanud skeeme, mille abil petta oma kliente, töötajaid, koostööpartnereid või riiki, siis normaalses ühiskonnas ei ole sa oodatud külaline ei ettevõtjate ega poliitikute hulgas.

Oma tegevuses ärieetikast lähtuvad ettevõtjad kustutavad Apananski ja Bergmanni nende ärimeeste nimekirjast, kellele sellel aastal saadetakse jõulutervitus. Samuti võiks näiteks Eesti Kontsert tagastada Apananskile summa, mille viimane maksis omanimelise tooli eest Estonia kontserdisaalis ja Apananski nimesildi toolilt maha kruvida.

See on liig, mõtlevad kindlasti praegu mitmed lugejad. Eesti on niivõrd väike, et kui kõik, kes on kasvõi korra eksinud, ühiskonnast välja tõrjuda, ei jäägi enam kedagi järele. Kes on see, kes julgeb visata esimese kivi patuste pihta?

Õiglustunne ütleb meile, et vahet on siiski võimalik teha. Palju sõltub suhtumisest kaaskodanikesse ja oma eksimuse tunnistamisest. Vahel piisab maine parandamiseks ka suure isikliku rahakaotuse möönmisest (Olari Taal), et avalik arvamus leebuks -- kergendav asjaolu ongi kiiresti leitud. Kuigi ülejäänud kahjukannatajatele on see ainult moraalne lohutus.

Viimasel ajal on Eesti ühiskonnas toimunud positiivne nihe ja näiteks Apananskisse ning Bergmanni ei suhtu avalikkus enam kui ettevõtjatesse, vaid nende kahe mehe näol on tegemist sulidega. Seda näitab kasvõi Äripäeva lugejate seas läbiviidav küsitlus.

Hall tsoon legaalse ja illegaalse äri vahel jääb üha kitsamaks. Kiire teenistuse nimel ei julgeta enam kasutada maksuvabasid firmasid, pakkuda ja vastu võtta lihtlabast altkäemaksu. Enam ei jäta Hansapank ja Optiva Pank klientide identifitseerimist maksupettuste skeeme vahendava konsultatsioonifirma Divec hooleks. Varsti on käes ka see aeg, kui seltskonnaveergude klantspildile ei taha enam keegi jääda härrade A ja Bga.

Hetkel kuum