29. november 1999 kell 22:00

Turva- või kasutuslukk?

Tihti seostavad nii kindlustus- kui lukufirmad ukselukkude turvalisust lukuvalmistaja nimega. Nii on kindlustusagent rahuldunud lepingu sõlmimisel teadmisega, et ukse ees on Abloy, Boda, ASSA, ERA või mõne muu tunnustatud firma ukselukk. Samal ajal ei osata teadmatusest tähelepanu pöörata asjaolule, kas tegemist on ikka just nende lukutootjate kasutus- või turvalukukomplektidega.

Ukseluku turvalisus sõltub tervest lukukomplektist: korpus, katteplaadid, võtmepesa (Soome ja Rootsi pinnalekinnituvatel poolvõtmepesadel ka võtmepesa katted), samuti turvalukuna kasutamise kindlus. Kui kasvõi üks neist ei vasta kõrgematele turvanõuetele, pole tegemist turvalukuga.

Turvalukku võib kasutuslukuna tarvitada ka enese teadmata, näiteks kui hinnalise ASSA 2000 kaksikturvaluku omanik unustab kodust väljudes kontrollida lukuraami esiplaadil asuva väikese lülitusnupu asendit. Kui viimane jääb ukse lukustamisel valesse asendisse, on lukku võimalik seestpoolt väändenupu abil avada.

Maja välis- või korteriuksele piisab ühest turvalukust. Kuna aga kodus olles on tülikas turvalukku pidevalt sulgeda ja avada, vajatakse tuuleriivi, lingi ja võtmepesaga varustatud kasutuslukku.

Kasutusluku tuuleriiv ei lase uksel lihtsalt tuule jõul avaneda. Kasutusluku võtmepesaga lukustamine kaitseb ootamatult korterisse siseneda võiva röövli eest siis, kui keegi on kodus. Turvalukku peaks kasutama kodust ära olles ja öösiti.

Ukse kindlaks ja kasutusmugavaks lukustamiseks on võimalik tarvitada mitmeid kombinatsioone:

- turvalukk (tuuleriivi ja lingimehhanismita) ja kasutuslukk. Kui uksel on juba kasutuslukk, võib sellele lisada lisaturvaluku;

- kaksikturvalukk -- lingimehhanismi, tuuleriivi ja turvavõtmepesaga varustatud turvalukukorpus. Ukse turvalisuse ja kasutusmugavuse tagab üks lukukomplekt, mis koosneb kahest: turva- ja kasutuslukuosast.

Peale luku on tähtsad ukselehe ja piida kvaliteet ning nende kinnitumine. On esinenud juhtumeid, kus korraliku lukuga varustatud raudustel saetakse turvalukk ukselehe seest välja või tõmmatakse eriliste rihmade ja tõmbemehhanismide abil uks avast koos piidaga.

Autor: Jaanus Beilmann

Hetkel kuum