Toomas Truuverk • 16. detsember 1999 kell 22:00

Hansa aktsia langetaja teada

Pärast neli päeva kestnud langusliikumist lõpetas Tallinna börs eile taas plusspoolel. Õhtul selgus ka viimastel päevadel muu turu taustal selgelt vastuvoolu ujunud Hansapanga aktsia nõrkuse põhjus.

Eile turuosaliste hulgas liikvele läinud kuuldus, et Eesti Pank on hakanud müüma oma osalust Hansapangas, sai õhtul Eesti Panga infoosakonna juhi Andrus Kuusmanni BNSile antud kommentaari näol ka kinnitust. Eesti Panga valduses olevate Hansapanga aktsiate arv on detsembri algusega võrreldes kahanenud 350 000 aktsia võrra 736 553 aktsiani.

Hansapanga aktsia päevasisest kauplemist ja aktsiahinna liikumist lahates võib üpris suure tõenäosusega oletada, et kõnealused aktsiad müüdi möödunud reede ja käesoleva nädala kahe esimese börsipäeva jooksul. Aktsia hind kukkus nende päevadega ca 9,5%.

Kui seni arvati, et suure müügikorralduse taga on mõni välisinvestor, kes soovib A2T arvutivea hirmus oma positsioonid Eesti aktsiates igaks juhuks sulgeda, siis eileõhtune teade tõstab turu viimaste päevade liikumise uude valgusesse.

Kuna enamiku viimastel päevadel registreeritud suurematest tehingutest võib kanda ilmselt Eesti Panga kraesse, on kardetud välisinvestorite suur müügihuvi seega olemata. Võib isegi eeldada, et Eesti Panga sekkumiseta oleks Hansapanga aktsia liikunud sarnaselt Telekomi aktsiaga, mis viimase nelja päevaga 1,7% kerkinud. Ülejäänud turu nõrkuse võib kirjutada aga Hansapanga aktsia järgi joondumise arvele.

Tänaseks võib seega Tallinna börsi liideraktsiatele prognoosida liikumist selgelt positiivsel pinnal. Arvestades, et Eesti Panga müügikorraldus lõpetati, kui aktsia hind kukkus alla 90 krooni taset, võib siiski eeldada, et kusagil 90--95 krooni vahemikus tehakse uus müügikatse. Seda muidugi juhul, kui Eesti Panga eesmärk ei olnudki vaid juba saadud 31--32 mln krooni.

Hetkel kuum