Tiit Elner • 20. detsember 1999 kell 22:00

Uus maksuseadus muudab bürokraatiat

«Kuna kulude pealt nõutakse maksu, on põhjust senisest märksa rohkem jälgida kuludokumentide korrektset vormistamist,» kommenteeris KPMG Estonia maksukonsultant Kadri Arula muudatusi raamatupidamisarvestuses.

Alates 1. jaanuarist nõuab seadus arvetele uut käibemaksukohustuslaseks registreerimise numbrit. Oma ettevõtte maksukohustuslaseks registreerimise numbri saab teada võrguaadressil www.ma.ee, kui sisestada arvutisse ettevõtte registrikood.

Kui käibemaksukohustuslasest müüja esitab 1. jaanuaril ostjale arve, peab ettevõtte registreerimisnumber seal kirjas olema. Müüjal pole samal ajal kohustust arvet allkirjastada, seda seadus enam ei nõua.

Esitatud käibedeklaratsiooni andmete parandamiseks ei esitata vastavat õiendit, vaid uus deklaratsioon õigete numbritega, mis tühistab eelmise.

Maksudeklaratsioon tulu- ja sotsiaalmaksu kohta tuleb esitada ning maks tasuda väljamakse tegemisele järgneva kuu kümnendaks kuupäevaks. Seni tuli iga kuu viiendaks päevaks deklareerida ja tasuda tulu- ja sotsiaalmaks töötasudelt.

Lisaks sellele peab uue seaduse järgi deklaratsioonis näitama ja tasuma tulu- ja sotsiaalmaksu erisoodustustelt ning tulumaksu ettevõtlusega mitteseotud kuludelt.

Külaliste ja äripartnerite vastuvõtmisega seotud kuludelt ning mittetulundussektorile tehtud annetustelt tuleb tasuda tulumaks nende summalt, mis ületab kaks protsenti samal perioodil tehtud sotsiaalmaksuga maksustatavatest väljamaksetest.

Jaanuarikuus esitatakse maksudeklaratsioon ja tasutakse tulu- ja sotsiaalmaks detsembri väljamaksete pealt veel vana tulumaksuseaduse järgi.

Paljuräägitud eraautode kasutamise hüvitamise ja ametiautode maksustamise määrad peaks rahandusministeerium teatama sellel nädalal. Samuti puudub veel valitsuse määrusega kehtestatav riikide nimekiri, mille suhtes ei kohaldata tulumaksuseaduses madala maksumääraga riikide kohta sätestatut.

Lähemal ajal peaksid välja tulema ka uued maksudeklaratsiooni vormid, mida ettevõtetel läheb esimest korda vaja veebruaris.

Hetkel kuum