23. detsember 1999 kell 22:00

Eesti esitas Lätile sealiha pärast noodi

Välisministeeriumi pressisekretär Taavi Toom ütles, et tänu Eesti liikmelisusele Maailma Kaubandusorganisatsioonis on avanenud täiesti uus kaubandusküsimuste lahendamise mehhanism, mida Eesti soovib nüüd Lätiga sealihaturu kaitsemeetmete pärast tekkinud tüli lahendamiseks ära kasutada.

«WTO kaitsemeetmete konsultatsioonimehhanism loob Balti vabakaubanduslepingu ühiskomitee kõrval kvalitatiivselt uuel tasemel lisavõimaluse erimeelsuste lahendamiseks,» ütles ta.

Toom märkis, et kuna ka teised riigid võivad olla Läti sealihaturu kaitsemeetmete tühistamisest huvitatud, võivad nad samuti nõuda konsultatsioonide alustamist ning sellevõrra on surve Lätile suurem, kui vaid kahepoolsete kõneluste puhul.

Mingit alust WTO raames peetavatest konsultatsioonidest keelduda Lätil ei ole.

Toomi sõnul loodab Eesti, et mõlemaid pooli rahuldav lahendus saavutatakse konsultatsioonide käigus ning Eestil pole vaja hakata Läti suhtes rakendama mingeid vastusanktsioone.

Peaminister Mart Laar osutas WTO raames konsultatsioonide võimaluse kasutamisele kohtumisel Läti peaministri Andris ?kelega 11. detsembril.

Läti otsustas pikendada oma sealihaturu kaitsemeetmeid 2001. aasta 17. detsembrini, kehtestades riiki sisseveetava sealiha minimaalseks tolliväärtuseks 1,05 latti ehk 27,35 krooni sealiha kilogrammi pealt.

Eesti ja Leedu on nimetanud seda otsust Balti vabakaubanduslepingu jätkuvaks rikkumiseks Läti poolt ning nõudnud kaitsemeetmete tühistamist.

Ka Euroopa Komisjoni esindajad on öelnud, et Läti suhtes võidakse järgmise aasta alguses rakendada vastumeetmeid.

Autor: BNS

Hetkel kuum