Ülo Toomsalu • 4. veebruar 2000 kell 5:56

Tulude deklareerimiseks on sobivaim aeg

Maksuameti töötajad soovitavad inimestel tuludeklaratsiooni toomisega kiirustada, sest märtsis tunglevad maksuametis tavaliselt kümned tuhanded inimesed, kirjutab Eesti Päevaleht.

Möödunud aastal jättis tulude deklareerimise viimasele kuule ligi 80 protsenti pealinlastest, veebruaris deklareeris tulu vaid 18 protsenti linlastest. 'Märtsis deklareeris tulu ligi 80 000 inimest,' tõdes Tallinna füüsiliste isikute maksuameti nõunik Villar Aron. Tuludeklaratsiooniblanketti võivad inimesed täita ka kodus. 'Saab ju siit blanketi võtta, kodus täita ning meile saata,' soovitas nõunik.

Aroni kinnitusel peaks kõigil töötajail praegu käes olema tööandjalt saadud tõend möödunud aasta palga ja sealt kinnipeetud tulumaksu kohta. 'Ettevõtjad olid kohustatud palgatõendi esitama juba 1. veebruariks,' ütles Aron. Kui töötaja pole palgatõendit saanud, siis tuleks tööandjale peale käia, ning kui see ei aita, siis juriidiliste isikute maksuametisse kaebus esitada. Kaebuse põhjal saab maksuamet teha ettevõttele ettekirjutuse ja kui seda ei täideta, siis trahvida kuni 300 päevapalga (kuni 13 800 krooni) ulatuses.

Kuigi need, kes on aastatulu saanud alla 6000 krooni või on töötanud kogu aasta ühe ja sama tööandja juures, ei pea tuludeklaratsiooni maksuametile esitama, peaksid nad siiski palga-tõendi üle kontrollima. Alati on võimalus, et raamatupidaja on eksinud ning tulumaksu valesti arvestanud. 'Valesti kinnipeetud tulumaksu korral peab inimene tuludeklaratsiooni maksu-ametile ikkagi esitama ning kui tulumaksu on arvestatud liiga vähe, siis vahe kinni maksma,' selgitas Aron.

Ravikindlustushüvitiselt on lootust raha tagasi saada vähemalt kuu aega haiguslehel olnuil. 'Sellisel juhul pole töötaja kuu aega palka saanud ning 500krooniselt tulumaksuvabastuselt on jäetud tulumaks maha arvestamata,' rääkis Aron.

Hetkel kuum