Ülo Toomsalu • 7. juuni 2000 kell 6:54

Aidsi viiruse kandja sünnitas tütre

Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonnast pääses eile koju esimene aidsi viiruse kandja, kes on toonud Eestis lapse ilmale, kirjutab Sõnumileht.

31. mail sünnitas Piret (nimi muudetud - toim) keisrilõike abil tütre. Et tegu oli esimese aidsi viiruse kandja sünnitusega Eestis, toimus see suure saladuskatte all.

Sünnitushaigla teise korruse palatis sünnitusjärgseid päevi mööda saatnud viirusekandja ajas hirmu nahka teistele sünnitajatele, kes kartsid oma tervise pärast. 'Kõik sünnitajad, kes selle aja jooksul haiglas on olnud, võivad olla nakatanud,' kurtis anonüümsust palunud ema.

Sõnumilehe allikas väitis, et Tallinna Keskhaigla vastsündinute osakonna juhataja dr Reet Raukas on keelanud viirusekandjast patsiendist avalikult rääkida. Väidetavalt on ta ähvardanud keelust üleastujaid koguni vallandamisega.

Doktor Raukas väitis eile hommikul, et aidsi viiruse kandja pole haiglas sünnitanud. 'Kui see ka nii oleks, siis on see konfidentsiaalne info ja ma ei tohi seda öelda,' põhjendas Raukas.

Ta väitis, et pole kuulnud selliseid jutte, et haigla patsiendid kardavad nakatuda ja seetõttu valitseb väike paanika.

Eile päeval viidi Piret koos pisitütrega kiirabiautoga koju. 'Nad tunnevad ennast hästi,' soostus doktor Raukas eile õhtul Pireti ja ta lapsukese seisukorda kommenteerima.

HI-viiruse kandjad käivad regulaarselt end kontrollimas ja analüüse andmas Merimetsa haiglas. Sama on teinud raseduse ajal ka Piret ja talle on määratud ravi, et viiruse ülekande ohtu emalt lapsele vähendada. Haigla peaarst dr Kai Zilmer ütles, et lapse nakatumise kohta on veel vara öelda, sest see selgub alles lapse teisel eluaastal.

Hetkel kuum