Ülo Toomsalu • 20. juuni 2000 kell 6:09

Järvamaal vedelesid metsa all tünnid eluohtliku vedelikuga

Järvamaal Tallinna-Tartu maantee ääres metsast juuni alguses leitud vaadid sisaldasid ekspertide hinnangul väga ohtlikku mürki, mille väikegi kogus tapaks inimese, kirjutab Postimees.

Keskkonnainspektsiooni Järvamaa osakonna juhataja Ellu Rusi ütles, et kõigist 26 tünnist proovi võtnud labori vastus tuli neile üllatusena, sest nii ohtlikku ainet ei osanud keegi oodata. Analüüs näitas, et metsa viidud vaatides oli tsüaniidioone, mida kasutatakse galvaanikatööstuses.

'Maakeeli öeldes on tegemist kroomimise ja nikeldamise ülejääkidega,' selgitas Rusi. 'Raske öelda, kui mürgised need ained on, kuid pool viinapitsitäit seda vedelikku tapaks ilmselt inimese.'

Kuna tsüaniidioone polnud siiski kõigis vaatides, peab vastus küsimusele, kui palju leitud tuhandest liitrist on tapva toimega, selguma edasise uuringu käigus. Tervisekaitsjad võtavad vaatide leiukohast veel proove ning seejärel tuleb osa ümbruskonna pinnasest ära vedada. Tõenäoliselt algab pinnase teisaldamine juba täna.

Rusi sõnul tuleb tänada õnne, et enamik tünne seisis metsas püsti ning keskkonda pääses mürgist vedelikku vähe. Kui see oleks aga jõkke pääsenud, oleks tulnud arvestada suurte kahjudega.

Tapva vedelikuga tünnide metsa toimetajat pole keskkonnakaitsjad veel tabanud. Kui süüdlast ei õnnestugi kätte saada, tuleb reostus korvata kohalikul omavalitsusel ehk siis Paide vallal.

Hetkel kuum