Ülo Toomsalu • 17. august 2000 kell 7:23

Ermistu ravimuda kogub Pärnus populaarsust

Aastaid Pärnu kurortoloogia ja taastusravi instituudi (PKTI) teadlaste uuritud Pärnumaa Ermistu järve ravimuda võistleb oma raviomaduste poolest Haapsalu ravimudaga, kirjutab Pärnu Postimees.

Tervise taastusravikeskuse mahutid said eelmise aasta mais Haapsalu ravimudast tühjaks, sellest ajast kasutab sanatoorium ainult Pärnust 50 kilomeetri kauguselt Ermistu järvest toodud ravimuda. Tervis on suurim Ermistu muda tarbija.

Sanatooriumi juhataja Vello Muliin rääkis, et Haapsalu sapropeeli ehk mageveekogu muda ostmine lõpetati eelkõige patriotismist Pärnumaa vastu.

Muliin ei väitnud, et Haapsalu muda on halvem kui Ermistu oma. Mõlemal on oma eelised, näiteks Ermistu muda sobib paremini liigesehaiguste raviks, kõneles Muliin.

'Ekspertkomisjon tunnistas Ermistu muda ravimudaks 1995. aastal,' rääkis instituudi direktor Endel Veinpalu. '1993. ja 1994. aastal koostas PKTI põhjaliku uurimuse, mille aruandes oli esitatud Ermistu sapropeeli omadused.'

Komisjon kirjutas oma retsensioonis, et Ermistu muda on bioloogiliselt aktiivne ega erine tunduvalt Haapsalu ravimudast.

Veinpalu väitis, et Ermistu mudaga ravimine on kohati andnud paremaid tulemusi kui Haapsalu oma. 'Sinna pole parata, sest Haapsalu asub Läänemere ääres ja meri pole puhas. Ermistu on reostusest pääsenud,' sõnas Veinpalu.

Hetkel kuum