Ülo Toomsalu • 29. august 2000 kell 6:34

Energiasüsteemi lahutamine Venemaast on võimalik

Eesti elektrisüsteemi täielik lahutamine Venemaa omast vajab viis kuni seitse aastat ja kuus miljardit krooni, ütles eile riigikogus majandusminister Mihkel Pärnoja, kirjutab Postimees.

Tegemist on kuluka ja pikaajalise ettevõtmisega, mille toimumine aga pole põhjuslikult seotud Narva elektrijaamade erastamisega ameeriklastele, kinnitas majandusminister.

Tehniliselt tuleb Eesti energiasüsteemi lahutamiseks Venemaa omast paigaldada kaks konverterit - üks Narva lähedale, teine Läti piiri äärde - ning sageduse stabilisaator. Lisaks on vajalik Eesti täiendav ühendamine Euroopa Liidu riikide energiasüsteemidega. See võib käia merekaabli kaudu Tallinnast Helsingisse või, juhul kui kõik Balti riigid on end Venemaa süsteemist lahutanud, üle Leedu ja Poola.

Eesti Energia on kava esialgsel tasemel läbi töötanud. 'Valitsus peaks seda käsitama kui tulevikus Eestile olulist projekti,' ütles Pärnoja. Samas pole umbes kuue miljardi kroonist rahastamismahtu arvestades tõenäoline, et see realiseerub enne viit-seitset aastat.

Pärnoja sõnul seisavad Eesti Energia ees lähiaastatel kolm suurt ettevõtmist - energiasüsteemi lahutamine Venemaast, elektrivõrkude rekonstrueerimine ja Narva elektrijaamade renoveerimine.

Hetkel kuum