Ülo Toomsalu • 5. oktoober 2000 kell 6:26

Allhanked kasvatavad ettevõtete ekspordimahtu

Kuigi kasv on olnud kiire kõigis ekspordiharudes, on Eesti Panga hinnangul eriliselt suur roll allhangetel. Re-eksport ehk kauba toomine Eestisse ainult töötlemiseks on aastaga suurenenud kaks korda, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Kõige rohkem on kasvanud aparaadiehituse ning metsa- ja puidutööstuse allhanked. Ilmselt seetõttu, et sinna investeeriti ka langusperioodi ajal,' kommenteeris Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit.

Eesti Ekspordiagentuuri puidusektori projektijuht Reet Truuts ütles, et tõenäoliselt näitavad allhangete osas kasvunumbreid need ettevõtted, kelle emafirmad asuvad väljaspool Eestit. 'Näiteks mööblidetailide osas läheb väga palju Taani ning võib oletada, et tänu taanlaste siinsetele firmadele. Kas Eesti puidutootjate panus nii suur ongi, kui välisfirmade marketing,' rääkis Truuts.

Lääne-Virumaal asuva puitakende ja -uste tootja Aru Grupi juhataja Juhan Viise hinnangul ei ole nende ettevõtte ekspordimahud oluliselt suurenenud, kuid läbirääkimised on lõppemas ühe suure Saksa ehitusfirmaga. 'Üsna tõsine eeltöö käib ja esimesed katsepartiid on Saksamaale läinud. Sellel firmal on plaan sõlmida koostöölepinguid mitme ettevõtjaga Eestis,' ütles Viise, kuid ei soovinud enne lepingu allkirjastamist täpsemat informatsiooni koostöö kohta anda.

Tänu ekspordi kiirele kasvule ootab Eesti Pank sel aastal vähemal 5,5protsendilist majanduskasvu. Keskpanga värske rahapoliitilise ülevaate järgi kasvavad esmatarbekaupade ja teenuste hinnad sel aastal 4 protsenti.

'Esimese poolaasta 7,5protsendiline majanduskasv ületas isegi optimistlikud ootused ja seetõttu on 5,5protsendilise või isegi suurema reaalkasvu saavutamise väljavaated head,' ütles Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna juhataja Märten Ross.

Hetkel kuum