Airi Ilisson-Cruz • 18. oktoober 2000 kell 22:00

Kodukontor 20 000 kr eest

Tartust 12 kilomeetrit eemal Erala külas kodukontorit pidaval SL Õhtulehe Lõuna-Eesti osakonna reklaamimüügi projektijuhil Arno Kaeramal on kasutada ka korralik töökontor Tartus. Kuid kodust töövõimalust peab ta asendamatuks. ?On hea teada, et ei pea klienti kööginurgas vastu võtma. Läheme kontorisse, kus saame kõik materjalid läbi arutada, väljatrükid teha ja lepingu sõlmida.?

Kaerama tõi oma kontori koju kolm aastat tagasi, muutes kolmetoalises korteris ühe toa kabinetiks. Kasutatud arvuti, programmeerimine, faks, printer ja modem pluss toa remont ja interjöör (nahkdiivan, -tugitool, baarikapp, serveerimislauake, suitsunurk) läksid maksma 20 000 krooni. Arvutisüsteemid maksid sellest poole, mööbel neljandiku ja remont neljandiku. Ajaliselt kulus kontori kordasättimisele kolm kuud. Täna kulub Kaeramal kodukontorile keskmiselt 3000 krooni kuus. FIEst reklaamimees arvab, et kontor teenib oma kulud igal juhul tasa.

Enne seadmete valikut tuleb välja selgitada vajadused: palju helistatakse, kas fakse vahetatakse jms. Samuti on kodukontoris vajadus ka andmeside järele, et vahetada e-posti, surfata internetis ning kasutada põhikontori laivõrku.

Kodukontorisse sülearvuti ja lauaarvuti muretsemise vahel kaalujal soovitab OK Arvutite müügijuht Raul Orav valida lauaarvuti. See on lihtsamalt laiendatav, maksab samade parameetritega sülearvutist palju vähem, odavamad on ka kõik lisaseadmed.

Kontoritehnikafirma Overall Tartu osakonna müügispetsialist Tõnis Tamm pakub kodukontori asutajale parimaks variandiks faksi, modemi ja printeri terviklahenduse. Bürookombain on käepärasem, võtab vähem ruumi ega lähe rohkem maksma kui samad vahendid eraldi ostes. Edasi sõltub kõik taas konkreetse tellija huvidest. Kas on tarvis pigem kujundada või teha kirjatööd, kui palju printida ja faksida. Multifunktsionaalse faksiseadmel põhineva kontoriseadme hind algab 8000 kroonist.

?Optimaalseks sidelahenduseks kodukontoris on ISDN-side,? soovitab Eesti Telefoni sidesüsteemide osakonnajuhataja Kaljo Härm. ISDN annab kasutaja käsutusse kaks täisdigitaalset 64kb/sek sidekanalit nii kõne- kui ka andmesideks. ISDN-paketi väike telefonijaam võimaldab ühendada liinidega neli erinevat seadet (telefonid, faksid, automaatvastajad) ning internetiühenduseks ka arvuti. Kui on vaja veelgi kiiremat andmesideühendust, saab ISDN-paketti kombineerida tunduvalt kiirema ADSL-püsiühendusega.

Autor: Airi Ilisson

Hetkel kuum