Kalev Kallemets • 23. november 2000 kell 22:00

Korporatsiooni õhk ühendab ja teeb edukaks

Vaatamata sellele, et korporatsioonid on kaasajal võrreldes okupatsioonieelsega küllalt tagasihoidlikud, kuulub neisse arvestatav osa Eesti tippjuhtidest.

Paljud juhid tunnistavad, et just korporatsiooni astumine andis neile tõuke ja selle erilise ?millegi?, mis tegi neid kvaliteetseks inimeseks ja karjääriredelil edukaks.

Korp! Ugalasse kuuluv Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik astus samasse korporatsiooni, nagu tema isa ja vendki. Männiku jaoks oli Ugala kuuekümnendatel Rootsis paguluses rahvuslik organisatsioon, mida oligi vaja tema kui eestlase arenemiseks.

Hiigelettevõtete juhtidest kuulub korporatsiooni veel Narva Elektrijaamu erastava NRG Energy Eesti juht vironus Hillar Lauri, kes liitus organisatsiooniga samuti paguluses, 1982. aastal Torontos.

Vironiasse kuulub ka rikkaimaks eestlaseks peetav Venezuelas elav Harri Männil. Sarnaselt Lauriga on Eestisse elama asunud välismaal Vironiaga liitunud Gert Tiivas, Tallinna Väärtpaberite Keskdepositooriumi ja börsi juhatuse esimees.

Korporatsioonid pole vaid meeste pärusmaa. Keskhaigekassa direktor Maris Jesse on korporatsiooni Filiae Patria (isamaa õed ? lad. k) liige. Jesse sõnul andis korporatsioon kogemuse, kuidas piitsata ja rahalise präänikuta ühise eesmärgi nimel töötama innustada. Korp! Amicitia ridadest leiab seltskonnalehe Kroonika peatoimetaja Ingrid Tähismaa.

Index Net juhatuse esimees Peeter Tammoja korp! Rotaliast omandas liikumisest sidemed, mis on teda aidanud ärimaailmas. Internetiportaali Delfi juht Ville Jehe Vironiast hindab kõrgeimalt korporatsiooni lipukirjas seisvat ausust ning nooruses omandatud juhtimiskogemust.

Balti Investeeringute Grupi nõukogu esimehe Parvel Pruunsilla sõnul on aga raske leida paremat enese seisukohtade kaitsmise koolitust kui see, mille tema omandas korp! Sakala ridades rebasepõlves.

Eesti Panga endise asepresidendi Peter Lõhmuse sõnul on ta võitnud enim, võttes õppust huvitavatest inimestest, kellega ta Rotalias kokku on puutunud. Täpselt sama hindab kõige kõrgemalt ka praegune Eesti Panga asepresident vironus Märten Ross.

Üliõpilaskorporatsioonide ajalugu on sama pikk kui ülikoolidel. Esimene Eesti üliõpilasorganisatsioon oli Eesti Üliõpilasselts kuulsate värvide ja liikmetega. Esimene korporatsioon on sel nädalavahetusel Tartus 100. juubelit tähistav korp! Vironia.

Esimese vabariigi ajal koosnesid ettevõtete tippjuhtkonnad ning poliitikute esiread eranditult korporantidest. Nii kuulusid Konstantin Päts Fraternitas Esticasse, Tõnisson EÜSi, Laidoner korp! Leolasse ja tipp-pankur Uibopuu Vironiasse.

Hulgaliselt poliitikuid kuulub Eesti Üliõpilasseltsi, näiteks Tõnis Lukas, Toomas- Hendrik Ilves ja Mart Laar. Tuntumatest ametnikest on EÜSi liikmes vennad Indrek ja Kaarel Tarand ning Eerik-Niiles Kross, Eesti Teabeteenistuse juht.

Hetkel kuum