Tõnis Arnover • 12. detsember 2000 kell 22:00

USA majanduse kohale koguneb musti pilvi

Analüütikud vaidlevad palju selle üle, kas majanduskasvu pidurdumine tuleb aeglane või järsk. Esialgu usutakse rohkem pehmesse laskumisse ja seisakust veel ei räägita, sest tuleva aasta sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvuks pakutakse üsna korralik 3,3%, mis siiski jääb oluliselt alla selle aasta 5,1% suurusele majanduskasvule ja oleks viimase kuue aasta nõrgim.

Kui süveneb ebakindlus, siis väheneb inimeste tarbimine, mis on tähtis majanduskasvu taganttõukaja, kuna annab kaks kolmandikku SKT kasvust. Kolm aastat järjest on tarbimine aastas kasvanud 5%, tuleval aastal ei pakuta selle kasvuks aga üle 3%. Tarbeelektroonika, rõivaste ja autode müüjad viitavad juba praegu inimeste ostuhuvi kahanemisele.

Investeerimispangal Merrill Lynch on ilmunud värske aastaprognoos, mis ei tõota Ameerika firmadele tuleval aastal midagi head. Firmade majandustulemused nõrgenevad ja kasumid vähenevad. Merrill Lynch on vaatluse alla võtnud S&P 500 hulka kuuluvad firmad.

Nende majandustulemused on halvenenud kaks kvartalit järjest. Kuna 30 aasta statistika kohaselt on firmade langusperiood kestnud vähemalt kuus kvartalit, siis sellest lähtuvalt usub Merrill Lynch, et nende langus jätkub tuleva aasta kõigis kvartalites.

Pank hoiatab eriti tehnoloogiainvesteeringute eest, mille kasv on tuleval aastal viimase seitsme aasta väikseim. Olukord on murettekitav, kuna just tehnoloogilised uuendused on aidanud tootlikkust pidevalt suurendada. Pank pakub, et kui sel aastal kasvavad infotehnoloogiainvesteeringud veel 15%, siis tuleval aastal jäävad need alla 10% ja tehnoloogiafirmade tulemused nõrgenevad. Suurimat aeglustumist ennustab pank arvuti-, mobiiltelefoni- ja pooljuhiturul.

Arvutivalmistajad Gateway ja Apple on juba teatanud, et aastalõpu müük jääb oodatust palju väiksemaks, samal seisukohal on mobiiltelefonitootja Motorola ja mikroprotsessorite valmistaja Intel.

Analüütikud rõhutavad, et tehnoloogiafirmade olukorda aitaks kergendada intresside alandamine, kuid nende mõju ilmneks alles tuleva aasta teisel poolel. Merrill Lynch usub, et keskpank alandab baasintressi tulevaks suveks 6,50 protsendilt kuuele. Esimest intressialandamist ootab pank tuleva aasta märtsis.

Selliseks arvamuseks annab alust keskpanga juhi Alan Greenspani sel nädalal antud vihje, et rahapoliitikas on oodata leevendust. Teiste analüütikute arvates on olemas ka võimalus, et keskpank alandab intresse juba detsembris või jaanuaris.

Samal ajal jätkub viis nädalat kestnud presidendivalimistele lahenduse otsimine USA ülemkohtus, mis võib esimest korda riigi ajaloos otsustada, kummast kandidaadist saab USA järgmine president. Ülemkohus mõistab, et küsimus ei ole mitte üksnes järgmises presidendis, vaid ka ülemkohtu maines.

Nädalalõpul, kui kohus otsustas Floridas häältelugemise katkestada, jagunesid seisukohad kaheks: seda otsust pooldas viis konservatiivist vanemkohtunikku ja vastu oli neli liberaalist vanemkohtunikku. Olukord on muutunud väga tundlikuks: saja miljoni valija hääletustulemuse võib otsustada poliitiliselt lõhenenud ülemkohtu üks hääl.

Ülemkohtult oodatakse kiiret otsust. Kui kohus keelab häältelugemise jätkamise, on võitja George W. Bush. Kui kohus võtab kuulda Al Gore?i advokaati David Boiesi, kes manitseb ülemkohut mitte sekkuma Florida valimisprotsessi, siis üldise arvamuse kohaselt ei lahene presidendivalimised enne, kui jaanuaris tuleb kokku uus kongress.

Hetkel kuum