Kalaäriga Värska jõukaimaks

Väinu Rozental 02. veebruar 2001, 00:00

Nüüd on Set-Fishil viis liistud vedukit koos külmikpoolhaagisega, millega eelmisel aastal veeti Eesti kalatöötlemisettevõtetesse 1500 tonni Aasovi merest või Loode-Venemaa suurjärvedest püütud koha.

?Põhja-Eestis alustasid paljud äritegevust tänu isiklikele tutvustele soomlastega. Meie äriidee rajaneb headele kontaktidele kaluritega Venemaalt,? räägib Set-Fishi tegevdirektor Toivo Toomas ja viipab käega äripartneri, Venemaa suunal töötava tegevdirektori Vjat?eslav Vertepovi poole.

Set-Fishi imporditud kala peamised ostjad on Pärnu kalatöötlejad, kes fileerivad koha ning ekspordivad kohafilee Lääne-Euroopasse. Selliseid Set-Fishi laadseid firmasid kalaäri impordi-ekspordi lülis tegutseb Eestis kümmekond. Set-Fish peab ennast üheks suuremaks tegijaks.

ASi Pärnu Laht juhatuse esimees Ott Sool loeb Set-Fishi korrektseks partneriks. ?Nad on suutnud oma äri hästi käima panna,? räägib Ott. ?Paari-kolme koostööaasta jooksul on neil kala kui kiiresti rikneva kauba toomisel vähe apsakaid olnud.?

Eesti põllumajandusülikooli metsanduse eriala lõpetanud Toivo Toomasest ja põllumajandustehnikumi haridusega Vjat?eslav Vertepovist on saanud suurimad tegijad ka oma kodukohas ? Setumaa keskuses Värskas. Lisaks kalaärile osalevad mehed veel puidutöötlemisettevõttes ja mineraalveetootmises.

Värska vallamajas ruumi rentiv Set-Fish on saanud nelja tegutsemisaasta jooksul kaks korda toetust. Mõlemad korrad Setomaa sihtasutusest: kaks aastat tagasi tuhat krooni ja eelmise aasta lõpus ühe arvuti.

?Ega me riigi abifondidest raha loodagi saada,? räägib Toivo Toomas. ?Küll aga võiks riik olla väikestes kohtades tegutsevatel ettevõtetel abiks laenuraha saamisel.?

?Meie kõige suurem probleem on käibevahendid,? kurdab Vjat?eslav Vertepov. ?Pangad ei anna laenu, sest pole tagatist.? Augustis sai Set-Fish esimest korda 1 mln krooni arvelduskrediiti Hansapangast. Tagatiseks pandi kaup ? külmutatud kala.

Värska kandi rahvas nutab taga kunagi vallakeskuses tegutsenud Maa- ja Hoiupanka. ?Autojuhtide jaoks vajalikku sularaha käime toomas Põlvas või Räpinas,? seletab Toivo Toomas. ?Valuutavahetuseks peame sõitma aga Tartusse.?

Et tühje Venemaa otsi katta, ostab Set-Fish kalatöötlejatelt külmutatud kalajäätmed ära, veab need Venemaale ning müüb sealsetele karusloomakasvandustele.

Kogu teenitud kasumi on Set-Fishi omanikud investeerinud autopargi suurendamisse ja käibevahenditeks. Kokku on omanikud nelja aasta jooksul investeerinud kalaärisse 10 miljonit krooni. Praegu peetakse plaani laiendada tegevust ning hakata kauplema ka ahvenaga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing