Tallinna linnaametnik läheb vangi

Merike Ojasson 02. veebruar 2001, 00:00

Pahmurko töötas Tallinna Lasnamäe linnaosa valitsuses aastatel 1996?2000, kus ta tõusis juriidilise osakonna juhataja ametikohalt peagi tollase linnaosa vanema Pavel Starostini asetäitjaks.

1999. aasta suvel hakkas Pahmurko oma autoriteeti ja mõjuvõimu kasutades välja pressima altkäemaksu. Ta nõudis kauplemislubade pikendamise eest OÜ Vektast ja Tellmini ühe osaniku Vladimir Pa?kovski käest 35 000 krooni.

Kolm kuud hiljem, 1999. aasta oktoobris maksis Pa?kovski linnaosa ametnikule 10 000 krooni. Enne teist kohtumist, 10. detsembril 1999 tegi kaupluste omanik avalduse kaitsepolitseile, milles teatas, et Pahmurko nõuab kauplemislubade pikendamise ja uute väljaandmiste eest raha.

Samal päeval algatati kapos kriminaalasi. Tallinna halduskohtu esinaise otsusega oli olemas ka nõusolek, et kapo võib teostada Pa?kovski altkäemaksu andmise ajal pealtkuulamist, audio-videosalvestust ja matkimist.

Detsembris 1999 toimuski meeste teine kohtumine, kus kaupluseomanik andis ametnikule eelnevalt kapo poolt äramärgitud rahatähtedes 5000 krooni. Kohtus esitatud kapo poolt teostatud pealtkuulamise lahtikirjutuses selgus, et Pahmurko nõudmiste juures oli tegemist väljapressimise, mitte võlgade tagasinõudmisega, nagu süüdistatav ise kohtus väitis.

?Ma ei hakka sinu järel jooksma. Ei saa minna uude aastatuhandesse vanade võlgadega,? ütles Pahmurko, kui selgitas, miks on altkäemaksu maksmine kaupluse omanikule tegevuse jätkamiseks hädavajalik.

Esimest korda mõisteti Pahmurko väljapressimises süüdi eelmise aasta oktoobris, ringkonnakohus jättis Tallinna linnakohtu otsuse muutmata ja kuna riigikohus neid materjale enam menetlema ei hakka, peab endine linnaametnik kandma poolkinnises vanglas ära oma kaheaastase karistuse.

Kaitsepolitsei pressiesindaja Hannes Kont kinnitas, et Aleksander Pahmurko on esimene munitsipaalametnik, kes saab reaalse karistuse. ?Kümmekonnast viimasel ajal kohtus süüdimõistetud linna- ja vallaametnikust on tema esimene, kes reaalselt vanglamüüride vahele jääb. Valdavalt on ametnike karistuseks olnud tingimisi vanglakaristus,? ütles Kont.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing