Äpu ametnik suunab raha Eestist mööda

06. veebruar 2001, 00:00

Äripäeva arvates peab riik välisinvesteeringute Eestisse meelitamisel senisest enam kasutama erasektori abi ja vähendama välisinvesteeringute agentuuri rolli. Tasub kaaluda agentuuri likvideerimist.

Eesti ametnikkond ei saa välisinvesteeringute meelitamisega hakkama. Osa ametnikke on veendunud, et Eesti on piisavalt atraktiivne ja tõsised investorid tulevad siia ilma ametiasutuste eriliste ponnistusteta. ?Eesti on saanud piisavalt välisinvesteeringuid ja ametnikud ei peaks üksikute projektide meelitamise pärast rabelema. See kehtib ka Äripäeva kohta,? väitis ühe võtmeministeeriumi tippametnik Äripäeva ajakirjanikule.

Teine põhjus on ametnike saamatus. Siin võib näitena tuua BMW autotehasega seonduva. BMW huvist teavitati majandusministeeriumi möödunud aasta septembri alguses. Ministeeriumi ja välisinvesteeringute agentuuri ametnikud nokitsesid neli kuud omaette ? tulemuseks BMW-le ebasobiv pakkumine Jüri näol ja Eestile ei ütlemine.

Pakkumise ettevalmistamisse oleks pidanud kohe (loe: septembri alguses) kaasama Tallinna Sadama, erasektorite esindajad ning teavitama teisi riigiasutusi. Novembris Saksamaal visiidil käinud president Lennart Meri sai BMW huvist Eesti vastu teada alles 18. jaanuaril. Kolm päeva varem oli minister Pärnoja saanud BMW-lt kirja, milles anti teada, et Eesti ei sobi tehase asukohaks.

?Olen lugenud välisinvesteeringute agentuuri pöördumist BMW poole ja ütlen, et see võiks olla kümneid kordi parem,? kritiseeris Tallinna Sadama turundusdirektor Erik Sakkov. Majandusministri nõunik Merike Kompus ütles kriitikale vastates, et BMW projekt andis hea õppetunni ja saadud kogemuse põhjal hakkab ministeerium panema kokku strateegiat, kuidas selliste potentsiaalsete suurinvesteeringute puhul edaspidi toimida.

Toimetuse arvates peab koostatav strateegia nägema ette ametnike osa vähendamist. Kui ministeeriumisse jõuab info mõne suurema investeerimisprojekti kohta, siis tuleb välisinvestorile tehtav Eesti-poolne pakkumus tellida investeerimispankadelt jt taolistelt firmadelt. Ministeeriumi ülesanne on välja valida parim pakkumine, kooskõlastada see erinevate ametkondadega ja esitada investoritele.

Välisinvesteeringute meelitamine on välisinvesteeringute agentuuri peamine ülesanne. Kõik suuremad välisinvesteeringud on tulnud Eestisse agentuuri abita. 1999. aastal realiseerus tänu agentuurile 6 projekti. Nende projektide abil loodi 251 töökohta ja rahaline maht oli kokku 115 miljonit krooni, agentuuri kaudu tuli Eestisse seega 2,5% välisinvesteeringute mahust. Agentuuri osa on häbematult väike.

Välisinvesteeringute agentuuri likvideerimine võib välisinvesteeringute mahtu suurendada, sest kaob ära Eesti Bermuda kolmnurk, kuhu välisinvestorite pakutud investeerimisprojektid kipuvad ära kaduma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing