Pankur ei naerata enam

22. veebruar 2001, 00:00

1997. a jõululehes avaldas ÄP persooniloo pealkirjaga ?Naeratava pankuri aasta?. Lugu oli Ühispanga presidendist Ain Hanschmidtist. Tollal oli naeratamiseks ka põhjust ? Ühispanga grupi kasum oli 1997. a 211 miljonit krooni. Täna tundub, et naerataval pankuril on põhjust olla tükk maad tusameelsem. Eile avalikustatud eelmise (2000) aasta Ühispanga kahjum on 90,4 miljonit krooni, kogu Ühispanga grupi kahjum aga 99 miljonit krooni.

Äripäeva arvates on Ühispanga kahjum põhjus juhtkonna väljavahetamiseks. Ain Hanschmidt lahkub tõenäoliselt aprillis.

Hanschmidti sõnul on kahjumi põhjused suured laenuprovisjonid, finantsinvesteeringute allahindamine ja äride likvideerimine Lätis-Leedus ja Moskvas. Ebatõenäoliselt laekuvate laenude ja provisjonide suhe oli läinud aasta lõpul koguni 64,9%.

Tagantjärele tark olles väidetakse, et pankade sulgemise aegu 1998. aastal oli tegelikult kõige raskemas seisus just Ühispank. Ametlik aastatulemus oli Ühispangal tol aastal 382 miljonit krooni miinust. Kui panga seis oli tõesti kriitiline, on väga hea, et ta suudeti Skandinaviska Enskilda Bankenile (SEB) maha müüa. SEB ise aga sai põrsa kotis. Kuna Swedbank ostis Hansapanga SEBi n-ö nina eest ära, tormas SEB seejärel mõtlematult Ühispanka ostma ja nüüd on sunnitud haavu lakkuma. Ühispanga tollased omanikud ja n-ö fännklubi suutsid rootslastel mingil määral naha üle kõrvade tõmmata.

Et ÜP ostmine ei olnud SEBi jaoks õnnestunud investeering, tõdes eile ÄP Online?ile ka Trigon Capitali peaanalüütik Toomas Reisenbuk. ?On üsna sünge ja pettumust valmistav lugu, kui Eesti majanduskasv on üle 6% ja pank ei suuda kasumit toota. Tekib küsimus, millal siis võib ta kasumit toota,? ütles Reisenbuk. Kommentaarid on liigsed.

SEBi viga on ka selles, et ÜP saneerimisega on viivitatud, kallist aega kaotatud. Nüüd on Hansapanga Grupp oma ligi 1,3miljardilise kasumiga püüdmatus kauguses. Ettevõtjale on selle nurga alt vaadatuna Ühispanga kahjum aga väga halb uudis, mis näitab ÜP nõrkust. ÜP nõrkus on Hansapanga tugevus, ehk nõrk konkurents.

ÜP klienti midagi katastroofilist ei oota ? võimalik on muidugi teenustasude hinna tõus. Ka Hanschmidt ütles eile, et agressiivne kulude kokkuhoiupoliitika ÜPs on läbi. Jätkub vaid kulude kontrolli all hoidmine.

Uudis suurest kahjumist võib ajendada teatud hulka kliente panka vahetama ? võidavad Merita ja Sampo. Kas ülejooks omandab lumepalliefekti, näitab aeg. Ühispanga halvad tulemused võivad tähendada mitme seni edukana tundunud ettevõtte pankrotti. Nende äriplaanis on sees ebakõla ? laenu nime all on pangalt saadud tagastamatut abi. Murelik peaks olema eelkõige laevandusfirma Hansatee, keda ootab ees ka tax-free kaubanduse kadumine.

Toimetuse arvates on Ühispanga tulevik selline: vahetatakse välja juhtkond ja tõenäoliselt liidetakse Ühispank, Unibanka ja Vilniaus Bankas ühise juhtimise alla. Ühispangal oleks kasulik ka nime/kaubamärki vahetada. Vaadakem kasvõi, mis on saanud täbaras seisus Foreksist ? läbi Optiva saadi Sampoks. Piltlikult öeldes ? kuna Ühise hobuseraud hakkab üha enam prill-lauda meenutama, oleks ta mainele ehk kasulikum SEBiks saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing