Maksud laekuvad tõusvas tempos

Kristi Malmberg 09. märts 2001, 00:00

Tänavu kahe esimese kuuga on laekunud tolli kaudu riigieelarvesse 40 protsenti rohkem makse kui mullu samal ajal. Rahandusministeeriumi nõunik Madis Müller nentis, et raske on prognoosida, kuidas aasta edasi läheb. ?Loomulikult loodame, et aasta on positiivne lõpuni,? ütles ta.

Ingrid Arus tolliameti tolliosakonna aktsiisitalitusest lausus, et laekumine võib veelgi paraneda. ?Ootame seda eriti just tubakaaktsiisi puhul ja kindlasti kasvab ka alkoholiaktsiisi laekumine,? märkis Arus.

Tubakaaktsiisi laekumine on küll suurenenud mullu sama ajaga võrreldes 283,6 protsenti, kuid see on ikkagi vähem, kui prognoositi.

Tubakaaktsiisi laekumist peaks Aruse kinnitusel suurendama 1. juulist rakenduv tubakaaktsiisi seaduse muudatus, mis alandab odavamate sigarettide aktsiisi. Valitsus loodab sellest tõhusat relva salakaubanduse vastu.

Ruth Paade tolliameti tolliosakonna tulude talitusest ütles, et tänavu jaanuaris kasvas tubakaaktsiisi laekumine kordades mullusega võrreldes. Mullu jaanuaris laekus tubakaaktsiisi alla miljoni krooni, tänavu juba 17 miljonit.

Mülleri sõnul on paremaks maksulaekumiseks kaasa aidanud kütusekomponentide ja lisandite maksustamine ning alkoholi aktsiisiladude süsteemi rakendamine.

Müller lisas, et oma osa annab ka see, et tänavuse aasta algusest alates kogub tolliamet alkoholiaktsiisi ka siseriiklikult alkoholitoodangult.

Aruse kinnitusel on läbi tolli liikuvad kaubakogused suurenenud ja kogu majandus elavnenud.

?Ettevõtted on hakanud tegutsema ja tarbimine suurenenud,? ütles Arus, kelle hinnangul on see kõik maksulaekumisi kasvatanud.

Paade märkis, et näiteks kütusekogused on just eriti bensiinide osas kasvanud.

Mülleri sõnul on käibemaksu laekumise suurenemisele üheks kaasaaitajaks ka asjaolu, et USA dollar on praegu kallim kui aasta tagasi samal ajal. ?Kindlasti on paremaks muutunud ka tolli töö, vaadates kasvõi konfiskeeritud kauba hulka,? märkis Müller.

Toll kogus kahe kuuga makse 1,86 miljardit krooni, mullu samal ajal õnnestus kokku saada 1,3 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing