Nokia imetrikk langeval turul

Sirje Rank 19. märts 2001, 00:00

Ainsana suurtest tehnoloogiafirmadest ei alandanud Nokia esimese kvartali kasumiprognoosi, jättes selle 0,19 eurole aktsiast, nagu jaanuari lõpus prognoositi.

See üllatas, sest Ericssoni möödunudesmaspäevase kasumihoiatuse järel oodati halbu uudiseid ka Nokiast. Aktsia sööstis uudise peale 13% üles.

Wall Streetile imponeeris enim Nokia prognoos 30?35% kasvust võrgusüsteemide osas vaid kolm päeva pärast sektori liidri hoiatust, et nõudlus väheneb.

Ericsson alandas müügi kasvu 15 protsendilt nullile, ehkki firma arvel on 60% turust.

Ericsson hoiatas, et nulltulemuse asemel võib esimese kvartali kahjum ulatuda 4?5 miljardile Rootsi kroonile. Aktsia varises päevaga 21%.

Nokia avaldus paljastas, et Ericssoni raskused võivad tulla firmast enesest ning juhtkonna selgituste viibimine vallandas kriitikatormi Rootsi meedias.

?586 000 pettunud aktsionäri ning kõik pensionifondide osakuid omavad rootslased ootavad informatsiooni selle mehe asukoha kohta,? seisis Rootsi õhtulehe Expressen esiküljel, mis kujutas Ericssoni juhi Kurt Hellströmi tagaotsimiskuulutust.

Järgmisel päeval avalikkuse ette ilmunud Hellströmil polnud aga analüütikute hinnangul nägemust, kuidas Ericsson probleemidest üle saab.

Ning Ericssonil on põhjust muretseda. Esmalt tõrjus Nokia Ericssoni mobiiltelefonide turul, nüüd on soomlased pealetungil võrguseadmete alal. Viimati reede õhtul valis Itaalia Omnitel 3G tehnoloogia tarnijaks Nokia ja Norteli.

Nokia kinnitas kasvu aeglustumist mobiiltelefonide turul, alandades maailmaturu prognoosi 450?500 miljonile telefonile. Viimaste aastate 50?60protsendiline kasv asendub 10?20 protsendiga, ennustab Nokia. Põhjuseks majanduskonjunktuuri aeglustumine Ameerikas ning sooduspakkumiste vähenemine, mida operaatorfirmad teevad klientide võitmiseks.

Nokia enese telefonimüügi kasv jääb oodatud 25?30% asemel esimeses kvartalis 15?20% vahele.

Nokia ei ole Ericsson, kirjutab Briti majandusleht Financial Times. Kärbitud kasvuprognoos 20% on endiselt muljet avaldav. Kasv turul aeglustub, kuid Nokia turuosa kasvab. Oluline on, et Nokial on tugev positsioon nende hulgas, kes telefone uute mudelite vastu välja vahetavad, ning et kontsernil on väiksemad laovarud.

?Meie toodete portfell on konkurentidega võrreldes tugevam kui kunagi varem,? kinnitas lehele Nokia finantsjuht Olli Pekka Kallasvuo. Kallasvuo sõnul on Nokia turuosa alanud aastal kasvanud. Rootsi analüütikute sõnul ulatub see läinud aasta 32 protsendiga võrreldes juba 38 protsendile. Ericssonile ja Motorolale ennustatakse turuosa kahanemist vastavalt

7-le ja 12,5 protsendile. Ka viitab Nokia oodatust kõrgematele kasumimarginaalidele.

Evli Securitiesi analüütik Petri Korpineva ütles, et ehkki Nokia hinnakujundus on agressiivne, on marginaalid kasvanud eelkõige kulude kontrollimisest. Ainuüksi fakt, et Nokia on lähimast konkurendist enam kui kaks korda suurem, tagab arvestatava mastaabisäästu.

Turg ei usu, et Ericssoni hädad on kasumihoiatusega lõppenud ning nädala jooksul alandasid investeerimispangad Ericssoni kasumiprognoose. Usaldus ei taastu enne juhtkonna vahetust, arvavad analüütikud. Paremini läks Nokial ?Morgan Stanley ja Rootsi Handelsbanken isegi tõstsid kasumiprognoosi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing