21. mai 2001 kell 22:00

Keskmine palk kasvab kiiresti

2001. aasta esimeses kvartalis oli ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide täis- ja osalise tööajaga töötajate keskmine brutopalk kuus 5098 krooni ja tunnis 30,26 krooni. Eelmise aasta esimese kvartaliga võrreldes oli keskmine brutokuupalk 13,3 protsenti ja brutotunnipalk 12,2 protsenti kõrgem.

Viimati tõusis kuupalk üle 13 protsendi 1998. aasta kolmandas kvartalis, kui brutokuupalk tõusis 1997. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes 15,8 protsenti.

Kõige kõrgem brutokuupalk ja -tunnipalk oli finantsvahenduses ? vastavalt 2,6 ja 2,2 korda kõrgem keskmisest kuupalgast ja tunnipalgast. Võrreldes 2000. aasta esimese kvartaliga oli finantsvahenduses kuupalk tõusnud 22,7 protsenti ja tunnipalk 13,8 protsenti.

Kõige madalam brutokuupalk ja -tunnipalk oli põllumajanduses ja jahinduses ? vastavalt 55,0 protsenti ja 56,7 protsenti madalam keskmisest kuupalgast ja tunnipalgast. Võrreldes 2000. aasta esimese kvartaliga oli põllumajanduses ja jahinduses kuupalk tõusnud 20,8 protsenti ja tunnipalk 18,9 protsenti.

Keskmine brutokuupalk tõusis kõige enam ehituses ning tunnipalk kinnisvara-, üürimis- ja äritegevuses ? vastavalt 28,5 protsenti ja 28,0 protsenti võrreldes 2000. aasta sama perioodiga. Keskmine brutokuupalk ja -tunnipalk langesid ainult kalanduse tegevusalal ? vastavalt 10,4 protsenti ja 13,6 protsenti võrreldes 2000. aasta sama perioodiga.

Hansapank Marketsi peaanalüütiku Maris Lauri sõnul tingis esimese kvartali 13,3protsendilise keskmise palga tõusu möödunud eduka aasta eest preemiate ja boonuste maksmine, millele viitab ka seik, et tunnipalk kasvas aeglasemalt kui keskmine kuupalk.

Lauri sõnul on palgatõus positiivne, osaliselt tingis tõusu tema hinnangul ka ettevõtete efektiivsemaks muutumine. Üheks põhjuseks peab Lauri ka inflatsiooni taset. Lauri ütles, et eeldatavasti jääb järgmiste kvartalite keskmise palga kasv praegusest väiksemaks.

Eesti Tööandjate ja Tööstuse Keskliidu (ETTK) tegevdirektori asetäitja Tarmo Kriis ütles, et kiire palgatõusuga kaasneb alati ülemaksmise ning tarbimisbuumi oht, kuid tänasel päeval on 13,3protsendiline palgatõus vaid positiivne nähtus.

?Olen prognoosinud sellist tõusu paariks aastaks ette, investeeritakse tehnoloogiasse ja inimestesse, ettevõtted on oma kulud kontrolli alla saanud,? põhjendas Kriis kiiret palgatõusu. Lisaks mängib Kriisi sõnul statistilise palgatõusu puhul rolli ka ümbrikupalkade vähenemine.

?Ülemaksmise oht on alati, aga me oleme ka üleminekumaa, praegu on palgatõus küll vaid üdini positiivne,? lisas Kriis.

Autor: ÄP Online

Hetkel kuum