Dollari kuuajalisel kiirel langemisel lõpp

Kaja Koovit 06. august 2001, 00:00

Kui kuu aega tagasi, selle aasta rekordilisel tasemel, tuli ühe dollari ostmiseks loovutada 18,65 krooni, siis neljapäevase Eesti Panga ametliku kursi järgi maksis dollar 17,73 krooni.

Euroopa Keskpanga neljapäeva pärastlõunane otsus intressimäärade muutmata jätmise kohta langetas seevastu eurotsooni ühisraha dollari suhtes ning dollar tugevnes. Reedese Eesti keskpanga kursi järgi maksis dollar 17,77 krooni.

?Dollari trend on jätkuvalt nõrgenev, kuid nõrgenemine ei toimu enam nii kiiresti nagu juulis,? lausus Ühispanga valuutaturgude osakonna diiler Jüri Ummelas.

Tema sõnul ootab turg edaspidi tähelepanelikult erinevaid USA majandusnäitajaid.

Ummelase sõnul võiks dollari kursi poolaasta ülempiiriks euro suhtes olla 0,8650 tase, mis tähendaks, et dollari kursiks krooni suhtes oleks 18,09. Dollari madalaimaks tasemeks võiks Ummelase hinnangul jääda 0,91 euro tase ehk siis dollar võiks nõrgeneda kuni 17,2 kroonini.

Hansapanga finantsturgude spetsialist Lauri Kärner märkis, et dollaril on praegu selge võimalus juulikuus kaotatu tasa teha ning vahepealne maailma suurima majanduse valuuta nõrgenemine euro suhtes ei tähenda veel dollari tugevnemise trendi pöördumist. ?Tõsisest trendimuutusest on veel vara rääkida,? lausus ta.

Kärneri sõnul võiks euro dollari suhtes tugevneda maksimaalselt 0,882?0,884 tasemele, mis Eesti krooni kursiks dollari suhtes teeks 17,73?17,70 krooni.

Kärner märkis, et praegu toimub valuutaturgudel, nagu ka aktsiaturgudel, kaootiline liikumine, kuid augusti lõpupoole, mil puhkusteperiood läbi saab, peaks olukord normaliseeruma.

Kui normaaltingimustes oleks dollar pidanud USA majanduskasvu pidurdumise korral langema, siis sellel aastal on dollar vaatamata majanduse jahenemisele tõusnud. Tõusu põhjus peitub finantsturgudes, kes uskusid, et välisturgudel on majanduse väljavaated veelgi kehvemad kui Ühendriikides, kus arvati põhi olevat juba saavutatud.

Veel 10. juulil prognoosid analüütikud uudisteagentuuris Bloomberg, et lähema kolme kuu jooksul võib dollar tugevneda 19,6 kroonini.

Nüüd on olukord muutunud ning viimased majandusnäitajad annavad tunnistust, et USA majandus on oluliselt kehvemas seisus, kui seni arvati.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing