EPL: supervõim kergesti haavatav

12. september 2001, 07:24

USA ja ilmselt kogu maailma ajaloo rängim terrorirünnak näitab selgesti, kuivõrd mõttetuks on muutunud tohutud tuumaarsenalid või võitlusvalmidki armeed uuel ajastul, mil sõda ei pruugi käia kaevikutes ega isegi mitte õhus, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Maailma võimsaim riik on kogu oma relvastusest, kõigist oma salaluuretest hoolimata niisama haavatav kui ükskõik milline teine maa. Ükski riik ei asu Ühendriike oma armeega ründama, ühestki riigist pole Ameerikale vastast, kuid ameeriklased on osutunud vaenlase vastu peaaegu niisama kaitsetuks kui kes iganes teine.

Seda juhul, kui vaenlaseks on terroristid, kelle sihiks ja võimaluseks ongi anda hoop just nimelt mitte vastase sõjaväe, vaid elanikkonna pihta. Lisaks on selliste objektide ründamisel, nagu justkui USA majandusvõimu sümboliks olev New Yorgi Maailma Kaubanduskeskus ja küllap Ühendriikide sõjalist võimsust kajastav Pentagon, ka meeletu emotsionaalne tähendus ? hulk hukkunuid ja sümbolite põrmuks varisemine sunnivad ameeriklasi tõesti tundma, mida tähendab rünnaku all olemine.

Eilne kallaletung Ameerikale ei ole küllap sõja algus, kuid eellahing juba ammugi analüütikute ennustatud kristliku ja islamimaailma konfliktis ehk küll. See oleks uus sõda, kus pole rindejoont, aga lahinguväli on kõikjal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing