2002. a äriplaan koostage tavapärasest hiljem

27. september 2001, 00:00


Eelmisel aastal antud nõuanded sobivad ka järgmise aasta äriplaani koostamiseks, aga seoses viimase aja sündmustega on lisandunud mõningaid seiku, mida tuleks veel arvestada. Minu nõuanded sobiks enam eksportivatele ettevõtetele.

Esiteks ? seoses sündmustega USAs peaks järgmise aasta äriplaani koostama hiljem kui tavaliselt. Kui harilikult pannakse järgmise aasta plaan kokku oktoobri keskpaigas, siis sel aastal võiks seda teha alles novembris.

Miks? Ettevõtja, kes ekspordib näiteks Euroopa Liitu ? mis on praegu Eesti ettevõtja põhiturg ?, peaks saama ettekujutuse, kui sügavaks see kriis siiski kujuneb ning millised tulevad eelkõige prognoosid USA dollari ja euro ning teiste oluliste valuutade kursside arengu kohta.

Samuti peaks ettevõtja mõtlema järgmise aasta peale selles kontekstis, et kui 2001. a maailmamajanduse koguprodukti kasvuks prognoositi esmalt 5, siis tegelik kasv, kui läheb hästi, tuleb umbes 2 ja nagu näha, ei ole palju suuremat kasvu oodata ka tuleval aastal.

Siia juurde tuleks võtta Eesti riigis toimuv, näiteks miinimumpalga kasv järgmisel aastal (tõuseb 1850 kroonile) ja selle mõju palgakulude kasvule, lisaks veel teadaolev energiahinna kallinemine 2002. aasta aprillis. Nii et kõike seda negatiivset poolt peaks arvestama, et olla äriplaani koostamisel nii reaalne kui vähegi võimalik.

Samal ajal on näiteks Kreenholmil kui eksportival ettevõttel juba praegu näha, et kriisil on ka oma positiivne mõju. Alates sellest, et Afganistani ja tema naaberriikide maarisk on ELi jaoks pärast USA tragöödiat järsult suurenenud. Need riigid on küllalt palju eksportinud ELi. Sellest tulenevalt on praegu näha, et ELi suured tarnijad pöörduvad sealt ära ning hakkavad otsima uusi võimalikke hanketurge. Kindlasti annab Eesti senine stabiilsus meie ettevõtjatele siin palju uusi võimalusi.

Lisaks sellele on terve tänavuse aasta olnud probleeme Türgiga seoses Türgi valuutaga. Nüüdseks on andmeid ka Pakistani kohta, et mitmed Euroopa ettevõtted, kes on planeerinud investeerida lähiajal Pakistani, et seal mingisugune tootmine püsti panna, on oma projektid peatanud.

Nii et sõltuvalt kriisi sügavusest on Eesti ettevõtjatel oodata uusi võimalusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing