Ennustamine keerulisem kui mullu

27. september 2001, 00:00

Neivelti hinnangul on täna palju keerulisem ennustada kui eelmisel aastal, mil elu oli rahulikum ja majanduses suuri hüppeid ei olnud.

  • Globaliseerumine. Rääkisin eelmisel aastal, et parim äriidee on ettevõte püsti panna ja see maha müüa. Aasta jooksul ongi näiteks Kesko ostnud Säästumarketi, Tiimar Foorumkauba, Ruokatalo Talleggi.

Tähelepanuväärne on, et Leedu firma Viciunai ostis Paljassaare Kalatööstuse. See on alles protsessi algus, Leedu firmasid tuleb ilmselt veelgi.

Globaliseerumisprotsess järgmisel aastal aeglustub. Kui kodus on ikka raske, siis teise hoovi hüppama ei tulda.

  • Nafta hind. Ennustasin mullu, et kõrge nafta hind kiirendab inflatsiooni. Sel aastal on olnud nafta hind stabiilne. Ei julge aga ennustada, mida hind teeb lähikuudel või aasta pärast.

  • Tehnoloogia areng. Siin panin mööda. Nii suurt langust eelmise aasta prognoosides ei uskunud. Dot.com-i buum osutus mulliks. Ei uskunud, et see mull nii kiiresti tühjaks läheb, arvasin, et püsib kauem.

Skandinaavia riigid kui meie peamised ekspordipartnerid said kannatada ja selle kaudu on langus tehnoloogiasektoris avaldanud mõju ka Eesti majandusele.

  • Olukord raha- ja valuutaturgudel. Eurointressid tõepoolest langesid ja on tänaseks langenud tasemeni, mis nad olid 1,5 aastat tagasi.

Arvan, et riskimarginaalid hakkavad tõusma seoses sündmustega USAs. Samuti ennustan pigem laenuintresside tõusu kui langust Eestis.

Dollari kurssi ennustama ei hakka, see oleks sama kui ennustada kasiinos.

Valitsuse majanduspoliitika. Pensioniseadus on vastu võetud, täna (eile ? toim.) kinnitas seaduse president.

Haldusreform on takerdunud. Praegu ei saa enam keegi aru, mis haldusreformi eesmärk oli. Räägitakse vaid valdade arvust.

Erastamine lõppes Eesti Raudtee erastamisjandiga. Juhtus nii, et kohe pärast raudtee erastamist algas Eesti maine kampaania.

Arvan, et eelarve peab olema tasakaalus pikemas perspektiivis, lähemas perspektiivis võib olla ka veidi miinuses.

Olukord panganduses. Ennustasin, et konkurents kasvab. Ongi kasvanud. Ja see teeb Hansapangale heameelt.

Ole paindlik. Maailm võib muutuda, tulevad uued võimalused.

Hoidke suuremat likviidust! Vene kriisi ajal ei olnud ettevõtted likviidsed ja läksid partnerite makseraskuste tõttu pankrotti.

Otsige uusi võimalusi! Rasketel aegadel pannakse kinni ebarentaablid ettevõtted. See, mis maailma suurfirmale on ebarentaabel, ei pruugi olla ebarentaabel väiksemale ettevõttele.

Hoidke optimismi! Maailma majanduse langus pole ettekäändeks, kui teie firma käive langeb. Tuleb leida uusi lahendusi. Ehk ainult Viisnurk, kelle käes on veerand maailma murdmaasuuskade toodangust, võib öelda, et on raske.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing