Ülo Toomsalu • 3. oktoober 2001 kell 6:18

Kulud eluasemele kerkivad järsult

Eelkõige elektri- ja sooja hinna tõusu tõttu ähvardavad tuleval aastal järsult kerkida inimeste kulud eluasemele, see omakorda võib kaasa tuua riigi makstavate toimetulekutoetuste olulise suurenemise, kirjutab Postimees.

Tänavu aprillis kallines ligi viiendiku võrra lauatelefonilt helistamine ja augustis kahekordistus paljude tallinlaste prügiveokulu, tuleval aastal aga lähevad kallimaks elekter, toasoe ja gaas ning kerkida ähvardab maamaks.

Senise kava kohaselt tõuseb näiteks sooja hind Tallinnas ligi kümme protsenti, veel tänavu sügisel või siis tuleval aastal on toasoojuse hinna tõusu karta ka Tartus ja Pärnus.

Elekter ähvardab aga kallineda sõltuvalt inimese kulutatavast kogusest kuni 70 protsenti.

Samuti võib tuleval aastal oluliselt tõusta maamaks, kuid kohalikel omavalitsustel on veel aega alandada maamaksu määra, tasandamaks maa kallinemisest tingitud hinnatõusu.

Tallinna Mustamäe linnaosa sotsiaalhoolekande osakonna juhataja Ene Kiimanni hinnangul suureneb pärast elektri- ja soojahinna tõusu kindlasti toimetulekutoetust vajavate perede arv.

?Mustamäel võib toimetulekutoetuse vajajaid olla praegusest neljandiku võrra rohkem,? nentis ta.

Sotsiaalministeeriumi avalike suhete büroo juhataja Sigrid Tappo andmetel on tuleva aasta eelarve projektis toimetulekutoetuste maksmiseks kavandatud 376 miljonit krooni.

Tänavuses eelarves oli see summa 246,9 miljonit krooni, kuid ministeerium on taotlenud toetuste maksmiseks juurde veel 130 miljonit krooni.

Tappo ütles, et tuleva aasta projekt ongi koostatud tänavuste tegelike kulutuste põhjal ning elektri hinna kerkimisega kaasnevat toetuse saajate arvu suurenemist pole sinna hulka arvestatud.

Eesti Energia teeninduse teabejuht Kristiina ?anin ütles, et elektrifirma plaanib eeloleval aastal eraldada hinnatõusu leevendamiseks elanikele toetusi 10 miljoni krooni eest.

Hetkel kuum