Aktsiaturud kardavad uusi terrorirünnakuid

Kaja Koovit 09. oktoober 2001, 00:00

Vaatamata sellele, et Ühednriikide rünnaku toimumine oli aktsiaturgudele varem teada ja lahtine oli vaid rünnaku aeg, tõi rünnak esialgu kaasa aktsiahindade languse.

Esimestena pärast Ühendriikide rünnaku algust kauplemist alustanud Hong Kongi, Indoneesia ja Singapuri börsidel kukkusid aktsiahinnad keskmiselt 3-5 protsendi võrra.

Euroopa suuremad börsid alustasid nädalat enam kui 2 protsendilise langusega, kuid õhtuks suudeti kosuda ja päeva lõpetas näiteks Helsingi börs juba enam kui portsendiga plussis.

Ühendriikide aktsiaturud alustasid päeva samuti enam kui protsendilise langusega.

?Hinnalanguse põhjuseks on sõjategevuse alustamisega kaasnenud hirm võimalike vasturünnakute eest, mis omakorda mõjutaksid ettevõtete järgnevate perioodide kasumeid,? lausus CNNfn-ile Sun Trust Robinson Humphrey investeeringute peastrateeg Robert Robbins.

Sõjategevuse alustamine ei olnud aktsiaturgudel üllatav ega toonud seega kaasa suurt langust, kuid olukord võib analüütikute kinnitusel oluliselt halveneda juhul, kui terrorirühmitused vastavad Ühendriikide rünnakule omapoolsete vastuaktsioonidega. Uued terrorirünnakud mõjutaksid ettevõtete kasumid ning arvestades 11.septembri terrorirünnakute mõju, lükkaksid maailma suurima majanduse kriisist väljatuleku veelgi kaugemale.

?Langustrendile aitab alanud sõjategevus kindlasti kaasa,? lausus Ühispanga turuanalüütik Raul Rannaste. ?Tõusuga on nüüd vast asi lõppenud ning aktsiahinnad hakkavad taas vaikselt allapoole liikuma,? ütles ta. Rannaste sõnul aitab sõjategevus langusele kaasa, kuid viimast oleks oodata olnud ka ilma sõjategevuse alustamiseta, sest vahepealne hinnatõus oli oodatud tehniline põrge ning see on lihtsalt läbi saanud.

Aktsiahindade langusele aitab tõenäolsielt kaasa ka sellest nädalast alanud ettevõtete kasumiteadete avaldamine. Prognooside kohaselt peaks ettevõtted esinema valdavalt kasumihoiatustega.

Ühendriikide väikeinvestorite üks lemmikkanaleid uudisteagentuur CNBC teatass, et analüütikud ootavad tänavu 13,8 protsendilist ettevõtete kasumite langust.

First Calli strateegid seevastu usuvad, et see number saab olema 3 protsendipunkti võrra suurem, mis tähendaks, et tänavune aasta on ettevõtete jaoks viimase 32 aasta halvim.

?Ettevõtete kasumid jäävad tõenäoliselt oodatust väiksemaks ja see omakorda tähendab, et on suur tõenäosus, et aktsiahinnad langevad edasi,? lausus J.P. Morgan Private Banki strateeg Nick Sargen.

Enamus teadete avaldajatest peaks lisama ka omapoolse tulevikunägemuse, kuid eeldatavasti saab see olema trafaretne ootus, et järgmise aasta teisest poolaastast hakkavad asjad paremuse poole liikuma. ?Sellised avaldused ei tugine aga millelgi, ning investorid aktsiaid ostma küll ei torma, ? lausus Rannaste.

___________________________________________

Afganistani rünnak jättis finantsturud paanikata

Helenius hoiatab ülepakkumise eest

Kõik ootavad suurt pauku

Pangajuht soovitab praegu säästa

Rünnak seotud kogu protsessiga

Sõda olukorda kardinaalselt ei muuda

Islamiriigid protestivad ägedalt

Terroristlike rünnakute oht maailmas suureneb

Ühendriigid ründavad Powelli doktriini järgi

Auküsimus võib vallandada maailmasõja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing