Hüvitusfondi lõpp saab oma eelnõu

Katrin Kurss 10. oktoober 2001, 00:00

?Vastavalt Hüvitusfondi lõpetamise korrale võib enne fondi lõpetamist anda fondi raha ja muud vara stabiliseerimisreservi või riigivara valitsejale tingimusel, et fondile jäävad piisavad vahendid oma kohustuste täitmiseks,? ütles rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna omandireformi talituse juhataja Karin Silm.

Vastavalt Hüvitusfondi seadusele lõpetab Hüvitusfond oma tegevuse hiljemalt kuue kuu jooksul pärast viimaste obligatsioonide lunastamist ehk 20. maiks 2003. a.

Tänaseks on fondil jäänud lunastada ligi 250 miljoni krooni eest obligatsioone, fondi netoväärtus on praegu umbes 1,4 miljardit krooni.

2002. aasta riigieelarvesse on Hüvitusfondist ette nähtud 700 miljoni krooni laekumist. Hüvitusfondi lõpetamise kord sätestab, et valitsus võib rahandusministri ettepanekul otsustada enne fondi lõpetamist fondile kuuluva raha või muu vara üleandmise.

Hüvitusfondi pressiesindaja Jaanus Kosemaa sõnul tähendab see seda, et fondi kasumi teenimise baas jääb väiksemaks.

Stabiliseerimisreservi raha eelarvelisteks kulutusteks kasutada ei saa. Riigieelarve aukude lappimiseks tuleb rahandusministeeriumil riigivara haldajana Hüvitusfondi vara kõigepealt realiseerida ning alles seejärel saab seda ümber jagada.

Fondi likvideerijateks on fondi juhatuse liikmed.

Lõpetamispäeva seisuga fondile kuuluvatest või fondi vastu suunatud nõuetest tulenevates kohtumenetlustes on fondi õigusjärglaseks Eesti Vabariik, keda esindab rahandusminister.

Karin Silma teatel Hüvitusfondi baasil ühegi uue struktuuri loomist kavas ei ole. Kehtestatud korra kohaselt likvideeritakse fond õigusjärgluseta.

Käivitunud on ka Hüvitusfondi tütarettevõtete realiseerimine. Kavas on järgmiseks aastaks lõpetada väärtpaberivahendusega tegeleva HF Kapitali ASi ja liisinguteenuse pakkuja ja kinnisvara investeeringutega tegeleva HF Investeeringu ASi tegevus.

Hüvitusfond on sõlminud lepingu nõustamisfirmaga PricewaterhouseCoopers, kes teeb kindlaks fondi suurosalusega õlitootja Werol Tehased väärtuse ning hakkab aktsiatele uut omanikku otsima. Hüvitusfondi teatel võtab müügiprotsess aega 6 kuni 12 kuud.

Hüvitusfond asutati 1993. aasta septembris eesmärgiga pakkuda kattevara riigi poolt väljastatavatele erastamisväärtpaberitele. Hüvitusfond on oma tegevusaja jooksul emiteerinud obligatsioone kokku 609,1 miljardi krooni eest ning fondi on paigutatud ligi 1,9 miljardit EVP-krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing