Kalurid võitsid riiki

Peeter Raidla 12. oktoober 2001, 00:00

Pika kohtuvaidluse kestel on riigikohus asunud mitmele erinevale seisukohale. Algselt Eesti riigilt Peipuse kasuks mõistetud 4,3 miljonist kroonist on tänaseks järele jäänud vaid 0,3 miljonit krooni. Nii Ida-Viru maavalitsus kui ka keskkonnainspektsioon leiavad aga endiselt, et tegu on pigem juriidilise mänguga.

?Kohtus võidakse arvata mida tahes, aga kui kalapüügi limiit on täis, siis pole midagi jagada,? leiab Ida-Viru asemaavanem Agu Värimäe.

Kogu vaidlus saigi alguse sellest, et Peipus taotles kalapüügiluba, kuid nii maavalitsus, keskkonnaministeerium kui ka kohalik keskkonnamet keeldusid seda Peipusele andmast.

?Kui veel maavalitsus kalapüügilube jagas, siis võeti lubade jagamisel aluseks kalurite arv ning kõik said võrdselt,? meenutas Värimäe. ?Ega muud võimalust polnudki, kui sa ei tahtnud näo järgi jagada.?

Ida-Virumaal keskkonnateenistuse juhataja Tiiu Sizova viitas sellele, et lubade arv määratakse iga aasta lõpus kindlaks keskkonnaministri määrusega ning nende ülesanne on vaid piiratud koguse jaotamine.

Nüüd juba mitu aastat jagab Ida-Virumaal kalapüügilube kohalik keskkonnateenistus. Sizova tõdes, et ka praegu on lubasid alati vähem, kui soovitakse. Samas on mindud seda teed, et kümnendik müügilubadest pannakse nüüd oksjonil enampakkumisele. Ülejäänud lähevad aga jaotamisele enam-vähem endiste põhimõtete järgi.

?Oleme lähtunud kalapüügifirmade viimase kolme aasta tegevusest ja kalurite arvust, mille alusel ongi kalapüügiload jaotatud, sealhulgas ka Peipusele,? ütles Sizova.

Küsimusele, miks ikkagi kohus on Peipusele õiguse andnud ? lisaks kõrval kirjeldatud Peipuse kohtuteele on neil ette näidata veel üks positiivne riigikohtu lahend ? vastas Sizova: ?Kohus on ikkagi juristide mängumaa. Kohus vaatab asjaajamist, aga kui lubade arv on piiratud, siis keegi neid meile juurde ei anna. Seadusi annab kaksipidi vaadata. Kuid ega see meie suhteid Peipusega pole rikkunud.?

Peipuse üks juhte Vadim Ivanov pole riigikohtu otsusega rahul, aga teha pole midagi. Enim teeb meelehärmi kohtukulude sissenõudmine kalapüügifirmalt. Peipuse esindaja vandeadvokaat Jüri Leppik on esitanud riigikohtusse uue taotluse asjale siiski menetlusluba anda. Millal loakogu seda arutama hakkab, ei osanud ta öelda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing