Ülo Toomsalu • 12. oktoober 2001 kell 6:11

Eesti on konkurentsivõimelt 22. riik

Eesti saavutas ?veitsis koostatud atraktiivsemate riikide rahvusvahelise konkurentsivõime tabelis 22. koha, mida eksperdid peavad tunnustuseks riigi senisele majanduspoliitikale, kirjutab Postimees.

Rahvusvahelise Juhtimise Arendamise Sihtasutuse (IMD) koostatud edetabelis on ligi 300 näitaja põhjal analüüsitud 49 riiki. Kõige konkurentsivõimelisemaks riigiks hinnati Ameerika Ühendriike, kellega võrreldes on Eesti konkurentsivõime pea 40 protsenti väiksem.

Hoolimata edetabeli keskpaika jäämisest edestab Eesti aga selliseid suurriike nagu Hispaania (edetabelis 23. kohal), Prantsusmaa (25), Jaapan (26) ja Itaalia (32). Kõige viimaseks jäi edetabelis aga Indoneesia, kelle konkurentsivõime on Ühendriikide omaga võrreldes vaid 28,3 protsenti.

Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteaduri Leev Kuuma hinnangul on see eelkõige positiivne märk võimalikele välisinvestoritele. ?Loomulikult ei saa siin liikuvaid rahasid võrrelda suurriikide omadega, kuid Eesti hea tulemus annab tunnistust meil valitsevast heast majanduskeskkonnast,? lausus Kuum.

Kui üldtabeli koostamiseks võrdles IMD omavahel 286 näitajat, siis omaette toodi riigid välja ka neljas laiemas konkurentsivõime faktoris: majanduse seisund, valitsuse tõhusus, äritegevuse efektiivsus ja infrastruktuuri seisukord. Nendes edetabelites saavutas Eesti vastavalt 24., 16., 25. ja 24. koha.

Konjunktuuriinstituudi juhi Marje Joosingu sõnul on tabelist välja jäetud Läti ja Leedu.

Hetkel kuum