18. oktoober 2001 kell 22:00

Ebakindlus loob aktsiaturul ostuvõimalusi

Viimastel nädalatel on palju arutatud terrorirünnakute ja nendele järgnenud USA-poolse vasturünnaku võimalikke mõjusid maailma majandusele ja finantsturgudele. Ma usun, et keegi ei kahle, et negatiivne mõju on kindlasti olemas ning küsimus on ainult selle ulatuses. Seni oleme otsest terrorirünnakute mõju kogenud peamiselt aktsiaturgude languse ning massiliste vallandamiste näol nii USAs kui Euroopas, kusjuures eriti on kannatanud lennufirmad.

Siinkohal tuleks siiski meenutada, et maailmamajanduse jahtumine oli selgelt tuntav juba aasta algusest alates, mistõttu ei saa probleeme majanduses põhjendada terrorirünnakute või alanud sõjaga. Küll aga andsid hiljutised traagilised sündmused kahtlemata täiendava hoobi ameeriklaste kindlustundele, tuues kaasa tarbimisharjumuste märgatava muutumise. Vallandamised ja ebakindlus tuleviku suhtes sunnivad inimesi rohkem rihma pingutama ja vähendama tarbimist, mis oli siiani USA majanduskasvu peamine tugisammas.

Edasiste arengute seisukohalt nii USAs kui Euroopas on oluline küsimus selles, kas ja kui kiiresti suudavad äsjased intresside langetamised keskpankade poolt ja muud majanduse turgutamiseks astutud sammud taastada tarbijate ja firmade usu tulevikku, või osutub ebakindlus ja uute terrorirünnakute kartus siiski tugevamaks. Siinkohal on äärmiselt oluline USA algatatud sõja kestus ja edukus.

Arusaadavalt põhjustab praegune ebakindlus ja teadmatus aktsiaturgudel küllalt suuri emotsionaalseid kõikumisi ja ülereageerimist. Samal ajal on põhitrend hetkel endiselt kergelt negatiivne. See aga ei tähenda kaugeltki, et tavainvestor peaks aktsiatest suure kaarega mööda käima. Vastupidi, selline situatsioon võib tasakaalukale ja pikaajalisele investorile pakkuda hulgaliselt soodsaid ostumomente.

Tähtis on mitte minna kaasa lühiajaliste eufooriliste tõusudega, samuti ei tasu müüa aktsiaid, kui õhus on paanika tundemärke. Praeguses keerulises turusituatsioonis tuleks meelde tuletada üht reeglit, mis ütleb, et tõenäoliselt on aktsiaid osta paras aeg siis, kui ümberringi kõik kurdavad ja müüvad. Seda enam, kui aktsiad on fundamentaalselt alahinnatud, nagu on praegu Eesti juhtaktsiad. Näiteks on investorid, kes ostsid Telekomi aktsiat rünnakutele järgnenud päeval, mil see langes kuni 40 kroonini, praeguseks teeninud juba üle 50 kasumit.

Häid ostuvõimalusi tasub otsida ka välisturgudelt. Samas soovitaks hetkel säilitada konservatiivset joont ning mitte suurendada aktsiate osakaalu üle poole teie portfellist.

Autor: Sander Danil

Hetkel kuum