Andres Kärssin • 29. oktoober 2001 kell 22:00

Raha tuulde loopimine vahel kasulik

Sellisele tulemusele jõudis Saksa majandusajakiri pärast juba traditsiooniliseks muutunud Euroopa suurimate aktsiaseltside testimist. Pikemalt laskumata uuringu nüanssidesse ? firmad valiti välja turukapitalisatsiooni ja vabalt kaubeldavate aktsiate arvu järgi ? saab välja tuua lihtsa arusaama, mille alusel pingerida koostati ja mis võiks olla abiks välisaktsiatesse investeerimisel.

Kes pikaajaliselt investeerida tahab, peab arvestama eelkõige ettevõtete fundamentaalseid näitajaid. Seetõttu lähtus Manager Magazini aktsiatest kahest kesksest küsimusest: kas omakapitali tootlus on kõrgem, kui seda on omakapitalikulu, ning kas kogutulu aktsiatelt ületab omakapitalikulu? Test lööb mõlemad tulemused ? ettevõtte fundamentaalne tulusus ja aktsiatulusus ? kokku üheks näitajaks SVP (shareholder value performance).

SVP positiivne arv tähendab seda, et ettevõte on eelmisel aastal oma aktsionäridele väärtuslikumaks muutunud, negatiivne number annab märku sellest, et ettevõtte väärtus on aastaga langenud ehk siis ta on hävitanud aktsionäride vara.

TOPi tipus asuvale taanlaste Vestas Wind Systemsile järgnesid Briti tekstiilikaubandusfirma Matalan ning samuti brittide biotehnoloogiafirma Cambridge Antibody. Tabeli viimase viiekümne hulgas leiab teiste hulgas selliseid nimesid nagu Tele2, Volvo, Vodafone, Marconi, Alitalia. Euroopa pooletuhande hulka on Soomest jõudnud seitse ettevõtet, TOP 25 hulgas Sampo ja Nokia. Teise saja sees on UPM Kymmene, Sonera ja Stora Enso.

Uuringus kajastusid ka viimastel kuudel toimunud majandusmuutused. Telekommunikatsiooni- ja meediafirmad, mis olid tipus eelmisel aastal, paiknesid seekord tabeli tagumistel kohtadel. Seevastu kuulusid tänavu võitjate hulka tervishoiu-, tööstus- ja energiaettevõtted ning finantsteenuste pakkujad.

Hetkel kuum