Ülo Toomsalu • 29. oktoober 2001 kell 6:36

Vambola Kolbakov rajab Põlvasse miljard krooni maksvat tehast

Lõuna-Eesti ärimees Vambola Kolbakov rajab Põlvasse 100 miljonit dollarit ehk 1,7 miljardit krooni maksva bioplastitehase, mille käikuminek suurendab Eesti majanduslikku sõltumatust maailma suuriikidest, kirjutab Eesti Päevaleht.

Lõunatööstuse ASi omanik Kolbakov ütles, et praeguseks on leitud endale partner 2,5 miljardi euro suuruse aastakäibega Euroopa firma Lurgi Lifescience näol ning võimalus, et projekt selles staadiumis veel läbi kukkuda võiks, on välistatud.

Tehas hakkab tootma teraviljast piimhapet, millest toodetakse omakorda bioplasti. Kolbakovi sõnul on biolpasti võimalik kasutada autotööstuses, elektroonikatööstuses, lennukitööstuses ja tekstiilitööstuses.

Tehase ehitamisele eelnevad erinevad eeluuringud, ja stendikatsed ning kogu projekteerimisfaas läbitakse 15. novembrist üheksa kuu jooksul. ?Projektiga tahame saada valmis järgmise aasta 15. juuliks. Pärast seda hakkame ehitama,? ütles Kolbakov.

Tema sõnul võtab tehase ehitamine aega 16 kuud ning 2004. aasta alguseks on tehas töös. Tehase täismaht saavutatakse 2005. aasta keskpaigaks.

Kolbakovi sõnul annab bioplastitööstus Eesti sarnasele väikeriigile võimaluse suurriikidele kanna peale astuda. ?Meie suurimad vaenlased on tegelikult Venemaa ja USA, kes kontrollivad energiaturge. Uus tööstusharu annab meiesugustele väikestele ja vaesetele maadele võimaluse vähendada sõltuvust energeetilistest ressurssidest,? sõnas ta.

Kolbakovi sõnul on näiteks USA, Venemaa ja ka araabiamaade majandus üles ehitatud sellele, et nad müüvad õli ja raiskavad saadud raha kusagil mujal. Kolbakov lubab, et Põlva tehases kavandatava tehnoloogia rakendamisel hakkab nafta hind langema.

Hetkel kuum