Tarmo Riisenberg • 14. november 2001 kell 22:00

Skanner, millel võimetel pole piire

Oluliselt on suurem ka skannerist läbi mahtuvate materjalide paksus, kui varem olid need piirid määratletud ühe-kahe millimeetriga, siis XES (Xerox Engineering Systems) Synergix Scanner võimaldab töödelda ka kuni 13 millimeetri paksuseid originaale, vajaliku paksuse määramine käib ühe nupulevajutusega.

Vanade dokumentide puhul on tihti probleemiks ka see, et paber on aastate jooksul luitunud või muutunud kollaseks, sellise dokumendi skaneerimise tulemuseks on tavaliselt hall, joonise vaatamist segav taust koopial. Sellise nähtuse vastu võideldakse tavaliselt tausta elektroonilise äralõikamisega, tulemuseks peaks olema seejärel korralik dokument. Kahjuks pole aga paber alati kolletunud või luitunud ühel määral ja nii ei pruugi tausta värvi määramine enne skaneerimise algust anda koopial siiski ühtemoodi kõrget kvaliteeti. Xerox on selle probleemi lahendanud lihtsalt: tausta värvi kontrollitakse kogu protsessi vältel ning vajadusel muudetakse eemaldatava tausta hulka, nii on lõpptulemuse kvaliteet tavaliselt kõrgem kui varem.

Kasutajamugavus suurendab märgatavalt ka tänu automaatsele skaneerimiskiiruse kontrollile, väiksema suuruse ja mahuga dokumente on võimalik seetõttu kopeerida kiiremini kui täismahulisi. Nii võib skaneerimise kiirus ulatuda kahest kuni kaheksa tollini sekundis.

Kujutise saamiseks kasutatakse Synergix skanneris üherealist CMOS-sensorite elementi. CMOS-sensor on äärmiselt tundlik ja suudab paremini arvesse võtta originaalkujutise iseärasusi (värve, pooltoone, tausta). Kuigi tehasekonfiguratsioonis on Synergix skanner mustvalge, võib Overalli projektijuhi Virko Kuuse sõnul Synergix skanneri vajadusel kiiresti muuta ka värviskanneriks. Esialgu pole värviliidesed veel Eestis müügil, kuid Virko Kuuse kinnitusel peaks probleem lahenema detsembri alguses.

Eraldi märksõnana võib Synergixi puhul tuua välja ka ühildatavuse. Vajadusel saab seadet kasutada nii eraldiseisva skannerina kui ka XES Synergix 88xx-seeria must-valge ja XES X2-seeria värvilise laiaformaadiliste digitaalsete süsteemilahenduste osana (paljundamine, printimine ja skaneerimine), samuti on lihtne skanneri tarkvara täiendamine.

Koos sama seeria printeritega võib Synergix skannerit kasutada näiteks ka paljundusmasinana. Juhul kui koopiate tegemine on seadme põhiülesanne, saab süsteemi seada ka nii, et printimine katkestatakse kohe, kui tekib vajadus mõne koopia tegemise järele, printimine jätkub aga pärast koopiate valmimist.

Välimuselt näeb Xeroxi uus skanner välja samasugune, nagu uuemadki mudeldi, kuid varasematega võrreldes on ta kuni kaks korda kiirem, kuigi lahutusvõime on jäänud samaks, 400 punkti tolli kohta. Meie jaoks on eeliseks ka see, et ta võimaldab skaneerida ligi ühe sentimeetri paksuseid dokumente, seejuures koopiate kvaliteet on hea.

Koopiate kvaliteedile mõjub hästi ka automaatne tausta ellimineerimine, mis tagab skaneeritud kujutiste hea kvaliteedi. Varem oli probleemisk just see, et reguleerimine toimus vaid skaneerimise alguses, mitte selle ajal.

Meie kasutame teda peamiselt koos printeriga koopiate tegemiseks, põhiliselt kopeerime Synergixga jooniseid. Peagi plaanime ta varustada ka värviliidesega. Kokkuvõttes ei ole skanneri kohta midagi halba ütelda.

Hetkel kuum