Sulev Oll • 29. november 2001 kell 22:00

Viru Keemia Grupi ettevõttel maksupettuse kahtlus

?ASis Vicrude huvitus meie revident eelkõige dokumentidest, mis näitavad, kas, kus ja kuidas erinevatest lähteainetest tekkis bensiin ning kas ja kuidas see müüdi ning kas siin oli tegemist ka maksupettusega,? rääkis maksuameti pressinõunik Koit Luus.

Luusi sõnul oli tegemist ühe suuremahulise asja, keeruka skeemi uurimisega, mille lõpetamise aeg pole veel teada, aga mis on seotud juba aastal 1999 alanud nn Diveci asja uurimise arenguga. ?Kunagise Kiviteri, praeguse Viru Keemia Grupi tegevus toimub kümnetes ASides ja OÜdes ja Vicrude on vaid üks vaatluse all olevatest ettevõtetest,? lausus Luus. ?Ning skeemid on siin suhteliselt keerulised.?

Maksuameti avalduste alusel on Viru Keemia Grupi suhtes alustatud ka mitu kriminaalasja, siiski tõdes Luus, et võideldakse sisuliselt tagajärgedega. ?Küll aga uurime bensiini võimalikku tekkimist kasvõi juba seetõttu, et ka kuriteokahtlusest teatamata jätmine on kuritegu.?

Luusi väitel teeb asjade kontrollimiseks keeruliseks see, et ühel territooriumil on koos palju erineva nime ja ülesandega ettevõtteid ning aineid, mis nende vahel liiguvad, saab kindlaks teha ainult keemilise analüüsiga.

Energiaturu Inspektsiooni esindajad võtsidki teisipäevase ühisreidi ajal ASi Vicrude mahutist proovi, mille tulemused selguvad tõenäoliselt nädala pärast. ?Tahtsime teada, mida selles ettevõttes hoitakse, ostetakse ja müüakse,? ütles energiaturu inspektsiooni peadirektori asetäitja Margus Kasepalu.

Vedelikku, mille proov Vicrude mahutist võeti, ei osanud Kasepalu lähemalt iseloomustada. ?Mis see täpselt oli, ei oska ma öelda, aga igal juhul pole probleem ainult selle asja kvaliteedis,? lausus Kasepalu, kelle sõnul on Viru Keemia Grupis erinevateks skeemideks sadu, isegi tuhandeid võimalusi.

Võimaluste rohkuse ja väga suurte rahadega seotuse tõttu pole AS Vicrude ka ainus, kelle vastu energiaturu inspektsioon huvi tundma hakkab. ?Kuna asi on seotud teatud skeemidega, on väga palju ettevõtteid, kelle vastu meil huvi tekib,? sõnas ta.

Millele tolliamet Vicrude juures tähelepanu pööras, ei suudetud ametist lehe trükkimineku ajaks öelda.

Tallinnas Peterburi tee 71 registreeritud AS Vicrude, varasema nimega Viru Nafta eelmise aasta netokäive oli 77 miljonit krooni, 1999. aasta käive aga 3 miljonit krooni.

Firma asutajaks on AS Satroveto, mille asutajaks omakorda AS Divec.

ASi Vicrude ega Viru Keemia Grupi esindajaid ei õnnestunud faktide ilmnemise hilise aja tõttu eile enam tabada.

Hetkel kuum