Töötukassa ahistab töötavaid pensionäre ja väikeettevõtteid

11. detsember 2001, 09:02

Jaanuaris jõustuv kohustuslik töötuskindlustus seab teistest kehvemasse olukorda väikesed ettevõtted ja töötavad pensionärid, kes peavad küll maksma kindlustusmaksu, kuid ei pruugi hätta sattudes saada teistega võrdselt hüvitist, kirjutab Postimees.

Töötuskindlustuse seaduse kohaselt peavad töötavad vanaduspensionärid maksma järgmisest aastast ühe protsendi töötukassasse nagu kõik teisedki palgatulu saajad. Töökoha kaotamise puhul saavad nad aga teenitud hüvitist vaid juhul, kui tegemist on kollektiivse koondamise või tööandja maksejõuetuks muutumisega.

Kollektiivse koondamise korral makstava hüvitise puhul eelistab seadus suurema töötajate arvuga ettevõtteid: väikefirmad peavad kassast hüvitisabi saamiseks koondama suure osa palgalistest.

Näiteks loeb seadus 19 töötajaga ettevõtte puhul töölepingu kollektiivseks lõpetamiseks vähemalt viie töötaja koondamist. Kümne töötajaga firma peab koondama pooled töötajad ja viie töötajaga firma kõik palgalised, et saada kollektiivse koondamise hüvitist.

Sotsiaalminister Eiki Nestori väitel on rahvusvahelises praktikas piir kollektiivse koondamise määramisel veelgi kõrgemal kui Eestis. ?Kuskilt peab piir minema ja see ei oleks ka loogiline, kui viie töötajaga ettevõtte puhul oleks ühe inimese koondamine kollektiivne koondamine,? selgitas sotsiaalminister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing